ایده آلیسم آلمانی با تفسیر رساله کانت

درس‌گفتاراول از دوره دکتر جواد طباطبایی "از کانت تا هگل"

ارائه دهنده دکتر سید جواد طباطبایی   و   موسسه بهاران خرد و اندیشه در دسته بندی  فرهنگ و هنر

درس‌گفتاراول از دوره دکتر جواد طباطبایی "از کانت تا هگل"

دوره‌ی از کانت تا هگل،موسوم به ایده‌آلیسم آلمانی، دوره‌ی بسیار مهمی در تاریخ فلسفه و اندیشه‌های سیاسی و حقوقی در دنیای جدید است. دکتر سید جواد طباطبایی ، دوره‌ جدید درس‌گفتارهای ایده‌آلیسم آلمانی را با تفسیر رساله کانت درباره فلسفه حقوق آغاز و در ادامه به بسط ایده‌آلیسم در فلسفه فیشته خواهد پرداخت، و آنگاه تا پایان سال جاری مهمترین رساله‌های سیاسی و حقوقی این فیلسوف را مورد بررسی قرار خواهد داد. این درس‌گفتارها در روند خود، با اشاره‌ای به فلسفه شلینگ و رساله او درباره آزادی انسان و به‌ویژه با بحثی مفصل درباره‌ی فلسفه هگل و رساله‌های حقوقی و سیاسی این فیلسوف پرنفوذ ادامه پیدا خواهد کرد.
شیوه درس‌گفتارها براساس روش معهود دکتر طباطبایی، مبتنی بر تفسیر متن‌های اساسی در زبان اصلی و تفسیرهای مهم آن‌ها خواهد بود. و افزون بر متن‌های اصلی، اشاره‌هایی نیز به ترجمه‌های انگلیسی خواهد آمد. درصورتی که ترجمه‌ای فارسی از متن‌های موردنظر دردسترس باشد،اشکالات آن‌ها نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

این وب‌یاد اولین درس‌گفتار این دوره است.

درس های این وب‌یاد

7

بخش اول

8

بخش دوم

7

بخش سوم

9

بخش چهارم

8

بخش پنجم

4

بخش ششم

4

بخش هفتم

10

بخش هشتم

4

بخش نهم

7

بخش دهم

11

بخش یازدهم

8

بخش دوازدهم

لطفا صبر کنید ...

معرفی ارائه کننده

سید جواد طباطبایی
دکتر سید جواد طباطبایی
پژوهشگر فلسفه و تاریخ و سیاست

دکتر سید جواد طباطبایی متولد 1324 در شهر تبریز هستند. ایشان دارای لیسانس حقوق از دانشگاه تهران هستند و در سال 1363 با نوشتن رساله‌ای درباب «تکوین اندیشه سیاسی هگل جوان» با دریافت درجه ممتاز از دانشگاه سوربن فراانسه فارغ التحصیل شدند. هم اکنون عضو هیئت علمی دائره المعارف بزرگ اسلامی هستند. دکتر طباطبایی دارای تالیفات و ترجمه‌های متعدد است. از جمله تالیفات ایشان می‌توان به درآمدی بر تاریخ اندیشه سیاسی در ایران، زوال اندیشه سیاسی در ایران، ابن‌خلدون و علوم اجتماعی، خواجه نظام الملک، تاملی در باره ایران و تاریخ اندیشه سیاسی جدید در اروپا اشاره کرد.

معرفی برگزار کننده

موسسه بهاران خرد و اندیشه
موسسه بهاران خرد و اندیشه
برگزارکننده رویدادهای متعدد در حوزه ادبیات و مطالعات بین رشته ای

موسسه بهاران، موسسه ای خصوصی است که فعالیتش را از سال 1392 شروع کرده است. این موسسه برگزارکننده کارگاه ، نشست و رویدادهای متعددی در حوزه ادبیات و مطالعات بین ارشته ای بوده است. بهاران می کوشد با در اختیار داشتن امکانات بسیار خوبی از قبیل خوانش خانه ساعدی (اولین سالن تخصصی نمایشنامه خوانی) و پلاتو آف (با مساحتی بالغ بر پنجاه متر مربع) و برگزاری رویدادهای متنوعی ازجمله جلسات نقد فیلم و کتاب و ... به کانونی برای تامین برخی نیازهای فرهنگی مخاطبان این حوزه ها بدل شود و با تاکید بر ماهیت بینارشته ای بودن از ادبیات و اندیشه به هنر و سایر رشته های علوم انسانی نقب بزند.

نظرات کاربران
4

جلال جعفرپور
روان و بسیار مسلط صحبت می کنند