وحدت سنگ بنای ملت و مدنیت

درس‌گفتار چهارم از دوره دکتر جواد طباطبایی «از کانت تا هگل»

ارائه دهنده دکتر سید جواد طباطبایی   و   موسسه بهاران خرد و اندیشه در دسته بندی  فرهنگ و هنر

درس‌گفتار چهارم از دوره دکتر جواد طباطبایی «از کانت تا هگل»

در جلسه چهارم از سری وب‌یادهای «از کانت تا هگل» استاد طباطبایی به شرح مقوله ی «وحدت حقوق افراد در جامعه» از منظر کانت و همینطور هگل پرداختند، و لازمه ی هر ملت بودگی ای و همچنین جامعه ی مدرن حقوقی را امر وحدت دانستند؛ وحدتی که سیمان تجدد است، و این اندیشه ی وحدت در کثرت از کانت به بعد بسیار مهم در جهان و علی الخصوص اروپا میشود. در ادامه ایشان به شرح تکوینی صورت تحول یافته ی ماده ی حقوق در قالب حقوق خصوصی و حقوق عمومی افراد عطف توجه داشتند، و در این راستا به ترجمه و تأویل بند 42 از آرای حقوقی کانت پرتو افشانی کردند. همچنین استاد طباطبایی به تالی ها و پیامدهای خطرناک مطرح شدن اندیشه های تکثرگرا درباره ی وحدت یک ملت نگاهی ویژه داشتند. در پایان این جلسه ایشان به تبیین تعارض و تخالف امر حقوق با اعمال زور و قهر پرداختند، و این مهم که: «حقوق جایی است که قهر (یا اعمال زور) نیست».

درس های این وب‌یاد

4

بخش اول

3

بخش دوم

7

بخش سوم

10

بخش چهارم

8

بخش پنجم

4

بخش ششم

9

بخش هفتم

لطفا صبر کنید ...

معرفی ارائه کننده

سید جواد طباطبایی
دکتر سید جواد طباطبایی
پژوهشگر فلسفه و تاریخ و سیاست

دکتر سید جواد طباطبایی متولد 1324 در شهر تبریز هستند. ایشان دارای لیسانس حقوق از دانشگاه تهران هستند و در سال 1363 با نوشتن رساله‌ای درباب «تکوین اندیشه سیاسی هگل جوان» با دریافت درجه ممتاز از دانشگاه سوربن فراانسه فارغ التحصیل شدند. هم اکنون عضو هیئت علمی دائره المعارف بزرگ اسلامی هستند. دکتر طباطبایی دارای تالیفات و ترجمه‌های متعدد است. از جمله تالیفات ایشان می‌توان به درآمدی بر تاریخ اندیشه سیاسی در ایران، زوال اندیشه سیاسی در ایران، ابن‌خلدون و علوم اجتماعی، خواجه نظام الملک، تاملی در باره ایران و تاریخ اندیشه سیاسی جدید در اروپا اشاره کرد.

معرفی برگزار کننده

موسسه بهاران خرد و اندیشه
موسسه بهاران خرد و اندیشه
برگزارکننده رویدادهای متعدد در حوزه ادبیات و مطالعات بین رشته ای

موسسه بهاران، موسسه ای خصوصی است که فعالیتش را از سال 1392 شروع کرده است. این موسسه برگزارکننده کارگاه ، نشست و رویدادهای متعددی در حوزه ادبیات و مطالعات بین ارشته ای بوده است. بهاران می کوشد با در اختیار داشتن امکانات بسیار خوبی از قبیل خوانش خانه ساعدی (اولین سالن تخصصی نمایشنامه خوانی) و پلاتو آف (با مساحتی بالغ بر پنجاه متر مربع) و برگزاری رویدادهای متنوعی ازجمله جلسات نقد فیلم و کتاب و ... به کانونی برای تامین برخی نیازهای فرهنگی مخاطبان این حوزه ها بدل شود و با تاکید بر ماهیت بینارشته ای بودن از ادبیات و اندیشه به هنر و سایر رشته های علوم انسانی نقب بزند.

نظرات کاربران