خروج از وضع طبیعی به وضع حقوقی

درس‌گفتار سوم از دوره دکتر جواد طباطبایی "از کانت تا هگل"

ارائه دهنده دکتر سید جواد طباطبایی   و   موسسه بهاران خرد و اندیشه در دسته بندی  فرهنگ و هنر

درس‌گفتار سوم از دوره دکتر جواد طباطبایی "از کانت تا هگل"

در جلسه سوم از دوره «از کانت تا هگل» استاد طباطبایی، گذار معرفتی انسان از وضعیت طبیعی و ابتدایی به سمت مدنیت و حقوق مدنی را از منظر کانت تبیین کردند. در این راستا لازمه وضع حقوقی و عدالت را در سه مرحله اجرایی شرح دادند؛ که مرحله اول امکان، مرحله دوم واقعیت و مرحله سوم ضرورت است. در ادامه رویکردی به حقوق و احکام رومی شد و تباین نوع و ذات این احکام با نوعی که کانت آن را مطرح می کند تشریح گردید. از جمله این که در حقوق و احکام رومی آن ها به شکل مصدری بیان گردیده اند ولی در نگاه و بیان کانت این حقوق به طریق امری مطرح شده است. در پایان این نکته ذکر شد که خروج ما از وضع طبیعی برای ایجاد نظم حقوقی است و دولت همانا که نظم حقوقی است.

درس های این وب‌یاد

5

بخش اول

3

بخش دوم

3

بخش سوم

5

بخش چهارم

7

بخش پنجم

8

بخش ششم

4

بخش هفتم

6

بخش هشتم

5

بخش نهم

11

بخش دهم

5

بخش یازدهم

3

بخش دوازدهم

لطفا صبر کنید ...

معرفی ارائه کننده

سید جواد طباطبایی
دکتر سید جواد طباطبایی
پژوهشگر فلسفه و تاریخ و سیاست

دکتر سید جواد طباطبایی متولد 1324 در شهر تبریز هستند. ایشان دارای لیسانس حقوق از دانشگاه تهران هستند و در سال 1363 با نوشتن رساله‌ای درباب «تکوین اندیشه سیاسی هگل جوان» با دریافت درجه ممتاز از دانشگاه سوربن فراانسه فارغ التحصیل شدند. هم اکنون عضو هیئت علمی دائره المعارف بزرگ اسلامی هستند. دکتر طباطبایی دارای تالیفات و ترجمه‌های متعدد است. از جمله تالیفات ایشان می‌توان به درآمدی بر تاریخ اندیشه سیاسی در ایران، زوال اندیشه سیاسی در ایران، ابن‌خلدون و علوم اجتماعی، خواجه نظام الملک، تاملی در باره ایران و تاریخ اندیشه سیاسی جدید در اروپا اشاره کرد.

معرفی برگزار کننده

موسسه بهاران خرد و اندیشه
موسسه بهاران خرد و اندیشه
برگزارکننده رویدادهای متعدد در حوزه ادبیات و مطالعات بین رشته ای

موسسه بهاران، موسسه ای خصوصی است که فعالیتش را از سال 1392 شروع کرده است. این موسسه برگزارکننده کارگاه ، نشست و رویدادهای متعددی در حوزه ادبیات و مطالعات بین ارشته ای بوده است. بهاران می کوشد با در اختیار داشتن امکانات بسیار خوبی از قبیل خوانش خانه ساعدی (اولین سالن تخصصی نمایشنامه خوانی) و پلاتو آف (با مساحتی بالغ بر پنجاه متر مربع) و برگزاری رویدادهای متنوعی ازجمله جلسات نقد فیلم و کتاب و ... به کانونی برای تامین برخی نیازهای فرهنگی مخاطبان این حوزه ها بدل شود و با تاکید بر ماهیت بینارشته ای بودن از ادبیات و اندیشه به هنر و سایر رشته های علوم انسانی نقب بزند.

نظرات کاربران
5

بابک کیوانی
درسته که باید چنید بار وقت گذاشت و با صبر درس رو دید اما واقعا ارزش زمان گذاشتن داره. اون هم با ارائه دکتر طباطبایی.