حاکمیت و صورت‌ های مختلف آن

درس گفتار ششم دوره از کانت تا هگل دکتر جواد طباطبایی

ارائه دهنده دکتر سید جواد طباطبایی   و   موسسه بهاران خرد و اندیشه در دسته بندی  فرهنگ و هنر

درس گفتار ششم دوره از کانت تا هگل دکتر جواد طباطبایی

جلسه ششم از سری مباحث «ایده‌آلیسم آلمانی» و آرای حقوقی کانت، اختصاص به مبحث «حاکمیت» داشت؛ و بر این اساس اصطلاح حاکمیت از منظر شناخت حقوقی مورد مداقه قرار گرفت. استاد طباطبایی از نگاه چند فیلسوف از جمله ژان بودن و ژان ژاک روسو که در آرای‌شان این واژه حقوقی پیچیده (حاکمیت) ثبت شده، مورد بررسی قرار دادند. در ادامه بندهای 49، 51 و52 از کتاب «آموزه‌های حق» کانت (در اصل: The Metaphysics of Morals) را شرح دادند و تفاوت واژه جمهوری و جمهوریت را در آرای کانت مشخص کردند. همچنین از بند 51 کتاب یاد شده این مهم را مورد توجه قرار دادند که: «صورت‌ های دولت جز ظاهر قانون گذاری آغازین نیستند». در بخش پایانی از بند 51 مقوله تفکیک قوا در کشور را تبیین کردند و انواع حکومت یا در اصل نسبت قدرت و حاکمیت به اراده ملت را در گونه‌ های مختلف برشمردند.

درس های این وب‌یاد

12

بخش اول

9

بخش دوم

12

بخش سوم

8

بخش چهارم

14

بخش پنجم

9

بخش ششم

2

بخش هفتم

12

بخش هشتم

10

بخش نهم

3

بخش دهم

لطفا صبر کنید ...

معرفی ارائه کننده

سید جواد طباطبایی
دکتر سید جواد طباطبایی
پژوهشگر فلسفه و تاریخ و سیاست

دکتر سید جواد طباطبایی متولد 1324 در شهر تبریز هستند. ایشان دارای لیسانس حقوق از دانشگاه تهران هستند و در سال 1363 با نوشتن رساله‌ای درباب «تکوین اندیشه سیاسی هگل جوان» با دریافت درجه ممتاز از دانشگاه سوربن فراانسه فارغ التحصیل شدند. هم اکنون عضو هیئت علمی دائره المعارف بزرگ اسلامی هستند. دکتر طباطبایی دارای تالیفات و ترجمه‌های متعدد است. از جمله تالیفات ایشان می‌توان به درآمدی بر تاریخ اندیشه سیاسی در ایران، زوال اندیشه سیاسی در ایران، ابن‌خلدون و علوم اجتماعی، خواجه نظام الملک، تاملی در باره ایران و تاریخ اندیشه سیاسی جدید در اروپا اشاره کرد.

معرفی برگزار کننده

موسسه بهاران خرد و اندیشه
موسسه بهاران خرد و اندیشه
برگزارکننده رویدادهای متعدد در حوزه ادبیات و مطالعات بین رشته ای

موسسه بهاران، موسسه ای خصوصی است که فعالیتش را از سال 1392 شروع کرده است. این موسسه برگزارکننده کارگاه ، نشست و رویدادهای متعددی در حوزه ادبیات و مطالعات بین ارشته ای بوده است. بهاران می کوشد با در اختیار داشتن امکانات بسیار خوبی از قبیل خوانش خانه ساعدی (اولین سالن تخصصی نمایشنامه خوانی) و پلاتو آف (با مساحتی بالغ بر پنجاه متر مربع) و برگزاری رویدادهای متنوعی ازجمله جلسات نقد فیلم و کتاب و ... به کانونی برای تامین برخی نیازهای فرهنگی مخاطبان این حوزه ها بدل شود و با تاکید بر ماهیت بینارشته ای بودن از ادبیات و اندیشه به هنر و سایر رشته های علوم انسانی نقب بزند.

نظرات کاربران