اولین دیدار

۴ کاری که در اولین دیدار باید انجام دهید

چگونه در اولین دیدار موثر باشیم؟

هنگامی که شما با فردی ارتباط برقرار می‌کنید، بر اساس اولین برخورد شما، نظر و احساسی به طرف مقابل القا خواهد شد که به سختی می‌توان آن را تغییر داد. پس شاید بهتر باشد به جای صرف انرژی بسیار زیاد برای تغییر این دیدگاه اولیه، از ابتدا در اولین دیدار، دیدگاهی که می‌خواهیم را در طرف مقابل ایجاد کنیم.

در سال ۱۹۹۷ مطالعه‌ای توسط ویلکیلمن(Wilkielman)، زاجانک (Zajonc) و شوارتز (Shwartz) درباره اولین دیدار، صورت گرفت. به افراد شرکت کننده یک تصویر شاد و غمگین نشان داده شد. بلافاصله بعد از آن، دو عکس از یک شخص ناشناس چینی را به آن‌ها نشان دادند و پرسیدند از آن شخص خوششان می‌آید یا نه. شرکت‌کنندگان عکسی را که بعد از لبخند دیده بودند بیش‌تر از تصویر بعد از عکس غمگین دوست داشتند. و پس از آن، وقتی همان عکس‌ها را دوباره دیدند ولی تصویر قبل از آن عوض شد، نظرشان تغییر نکرد. بنابراین اولین دیدار بسیار مهم است. ولی خیلی ناراحت نباشید، روش‌های بسیار ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید بهترین تاثیر را در اولین دیدار، بگذارید.

۱- تصور کن آن‌ها قبلا دوستت داشته‌اند

خوش‌بین باشید. فرض کنید طرف مقابل قبلا شما را دوست داشته و احتمالا حالا هم شما را دوست دارد.

افراد خوش‌بین با اشتیاق در انتظار اتفاق مورد نظرشان هستند و معمولا به آنچه می‌خواهند می‌رسند. فکر می‌کنید این یک نظر خرافاتی است؟ نه، موضوع خیلی ساده است. وقتی شما در اولین دیدار بدبین باشید و انتظار طرد شدن داشته باشید. این تفکر در شما سبب بروز رفتار سرد، تدافعی  و نا‌هنجار می‌شود و درنتیجه واقعا طرد می‌شوید.

۲- چیزخورشان کن

هدف این جمله چیزی غیرقانونی یا شرم‌آور نیست. هدف چیست؟ در اولین دیدار خود حتما غذا سفارش دهید. فکر می‌کنید مسخره است؟ اشتباه می‌کنید. باور کنید وقتی طرف مقابل در حال خوردن یک غذای مطبوع سفارش شده از طرف شماست بسیار تاثیر بیشتری می‌توانید بگذارید. و با تمام شدن غذا، هر چه زمان بیشتری سپری شود، تاثیر شما کمتر خواهد شد.

هزینه سفارش غذا بالاست؟ حداقل یک قهوه تعارف کنید.

در یک فروشگاه بزرگ تحقیقی انجام گرفته است. این تحقیق نشان می‌دهد احتمال کمک به دیگران در محیط خوشبو (مانند بوی قهوه یا شیرینی)  بسیار بیشتر از محیط‌هایی است که این رایحه‌ها وجود ندارند.

۳- از خودت تعریف کن

لطف می‌کنید حداقل در اولین دیدار فروتنی را کنار بگذارید؟ در اولین دیدار در مورد خود حرف‌های مثبت بزنید و از خودتان تعریف کنید. قرار نیست کسی را گول بزنید. نه. فقط ویژگی‌هایی مثبتی را که واقعا دارید، بدون خجالت بگویید. همین.

انتقال اطلاعات درباره خودتان بهتر از متواضع بودن است. با این کار نشان می‌دهید خودتان را به خوبی می‌شناسید. برای اینکه در اولین دیدار بهترین تاثیر را بگذارید، تا جاییکه برای شنونده قابل قبول است راجع به خودتان حرف‌های مثبت بزنید. بویژه در ابتدای مکالمه. این کار باعث می‌شود با این جملات در ذهن شخص مقابل شکل بگیرید.

تحقیقات نشان می‌دهد وقتی خودتان را به بهترین شکل نشان می‌دهید در واقع خود واقعیتان را دقیق‌تر نشان داده‌اید.

۴- تلاش کن

می‌دانید موثرترین افراد در اولین دیدار چه کسانی هستند؟ افراد نژادپرست. می‌دانید چرا؟ برای این که تلاش شدیدی می‌کنند بد بنظر نرسند. تلاش برای خوب بودن تاثیر مثبت عجیبی دارد. یک تحقیق نشان می‌دهد سیاهپوستان تعامل با سفیدپوستان نژادپرست را مثبت‌تر از تعامل با سفیدپوستان بی‌تعصب می‌بینند. به نظرتان دلیلش چه چیزی است؟ زیرا افرادی که نژادپرست هستند بیشتر از بقیه افراد برای کنترل اعتقادات نژادپرستانشان تلاش می‌کنند.

برای اینکه مانند این افراد تلاش کنید تنها کافی است علاقه و توجه نشان دهید. به آنچه افراد می‌گویند گوش کنید و از آن‌ها با پرسیدن سوال بخواهید بیشتر صحبت کنند. وقتی در گفتگوها از افراد سوال پرسیده می‌شود آن‌ها طرف مقابلشان را مطلوب‌تر می‌بینند و تمایل بیشتری برای تعاملات آینده خواهند داشت.

Leave a reply