succes1s

سه راه آسان برای زندگی موفق

[nextpage title="سه راه زندگی موفق بر اساس تحقیقات انجام شده"]

همه ما به دنبال زندگی موفق هستیم؛ و اغلب می‌دانیم برای بهبود زندگی چه کار باید بکنیم اما آن را انجام نمی‌دهیم. تحقیقات زیادی نشان داده که انسان‌های اطراف بر رفتار ما تاثیر می‌گذارند. در واقع آن‌ها بسیار بیشتر از آنچه ما فکر می‌کنیم بر رفتار ما تاثیر دارند.

اما نکته جالب این است که، نه تنها دوستان شما بر رفتارتان  تاثیر دارند، بلکه دوستانِ دوستانتان نیز بر شما تاثیر می‌گذارند. نیکولاس کرستیکاس (Nicholas Christakis) می‌گوید: می‌توانیم نشان دهیم در انواع مختلف رفتار همچون رای دادن، همکاری، کاهش وزن، افزایش وزن و شادی، رفتار افرادی که با آن‌ها رابطه داریم، موثر است. نکته مهم اینکه آن‌ها نیز تحت تاثیر افرادی دیگری هستند. وقتی دوست دوستتان سیگار را ترک می‌کند یا دوست دوست دوستتان مهربان‌تر می‌شود، تمامی این‌ها به واسطه شبکه‌های ارتباطی بر شما تاثیر می‌گذارند. همچنین وقتی تغییر مثبتی در زنگی ایجاد می‌کنید و گامی رو به زندگی موفق بر می‌دارید، برای مثال وقتی شروع به دوییدن می‌کنید، این تغییر، بر ده‌ها، صدها و یا حتی هزاران انسان تاثیر می‌گذارد.

می خواهید آسان‌ترین راه را برای حرکت به سمت زندگی موفق بدانید؟  جواب ساده است:

[nextpage title="اطراف کسانی بگرد که دوست داری مانند آن‌ها باشی"]

پروژه طول عمر (The Longevity Project) که بیشتر از ۱۰۰۰ نفر را در طول عمرشان از جوانی تا مرگ مورد بررسی قرار داده، به این نتیجه رسیده است:

گروه‌هایی که اغلب با آن‌ها ارتباط دارید، تعیین کننده نوع انسانی است که خواهید شد. برای افرادی که می‌خواهند وضعیت سلامت خود را بهبود یخشند، ارتباط با افراد سالم معمولا بهترین راه برای تغییر است. در کتاب ۱۰۰ راز انسان‌های موفق، نوشته شده توسط دیوید نوین (david nevien)  آمده است که، روانشناسان مشاهده کرده‌اند که عادت‌های بد می‌تواند از طریق محل کار همچون یک بیماری مسری منتقل شود. کارمندان تمایل به منعکس کردن رفتار بد همکارانشان دارند. از این رو انسان‌های اطراف شما می‌توانند به صورت ناخودآگاه به شیوه‌های مثبت یا منفی بر رفتارتان تاثیر بگذارند. پس اگر به دنبال یک زندگی موفق هستید با افراد موفق درارتباط باشید.

اما افراد موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟ دریادداشتی با عنوان ۷ نقطه‌ى اشتراک بین افراد موفق جهان با این ویژگی‌ها آشنا خواهید شد.

[nextpage title="دوست پیدا کردن = شادی پیدا کردن"]
زندگی موفق

آیا ۱۰ میلیون درآمد بیشتر در سال شما را خوش حال‌تر می‌کند؟ فکر کنم در حال تکان دادن سرتان هستید. تحققیات نشان می‌دهد که ۱۰ میلیون درآمد بیشتر تنها ۲ درصد شانس خوشحالی را افزایش می‌دهد. در حالی که داشتن دوستان شاد بیشتر از ۱۵ درصد احتمال شاد بودن شما را افزایش می‌دهد.حتی اگر دوستِ دوستِ شما شاد باشد شما ۶ درصد بیشتر امکان دارد شاد باشید. پس شادی انسان‌هایی که حتی شما ندیده‌اید و شاید هیچ وقت نبینید، سه برابر پول موثر است. کریستاکیس و فولر (Nicholas A. Christakis and James H. Fowler) در پژوهش خود به این نتیجه رسیدند که، یک دوست شاد امکان شادی شما را ۹ درصد بیشتر می‌کند و یک دوست غمگین ۷ درصد کاهش می‌دهد. نیاز نیست مدرک محاسبات داشته باشید تا بدانید که: ارتباط  بیشتر= شادی بیشتر.

پس یادتان باشد برای دست یافتن به یک زندگی موفق ارتباطات خود را افزایش دهید و همچنین از دوستانی که دائما ناله می‌کنند، دور باشید. واضح است که علاوه بر افزایش اتباطات باید به موثر بودن آن‌ها نیز فکر کنیم. در دوره آموزشی «ارتباط اثر بخش» نحوه ایجاد ارتباط اثربخش را خواهید آموخت.

[nextpage title="دوستانت را به دوستانت معرفی کن"]

جای تعجب نیست که افرادی منزوی، دوستان کمتری دارند و تمایل دارند تنها باشند. این احساس تنهایی بر سه حلقه از ارتباطات دوستانه تاثیر خواهد گذاشت. برای جلوگیری از این احساس تنهایی، چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ دوستانتان را به همدیگر معرفی کنید.

کریستاکیس و فولر در کتابشان با عنوان «قدرت شگفت انگیز شبکه‌های اجتماعی» آورده‌اند که افرادی که در حاشیه شبکه‌های ارتباطی قرار دارند، دوستان کمتری دارند و این موجب تنهایشان می‌شود، اما موضوع به همین جا ختم نمی‌شود. این احساس سبب می‌شود که چند رابطه‌ای که برایشان باقی مانده را هم قطع کنند. اما قبل از آنکه چنین کاری بکنند بر دوستان خود تاثیر می‌گذارند. این تاثیر همینطور پیشروی کرده و افراد بیشتری را دچار احساس تنهایی می‌نماید و همین موضوع می‌تواند سبب شیوع انزوا، گوشه‌گیری و نداشتن ارتباط مفید در جامعه شود. و قطعا تمامی افراد جامعه را از داشتن یک زندگی موفق دور خواهد کرد. اگر درباره مواجه با احساس تنهایی در جامعه و عدم دست‌یابی به زندگی موفق نگران هستیم، باید افراد حاشیه و منزوی  را هدف قرار داده و به بازسازی شبکه اجتماعی این افراد کمک کنیم. چنین تلاش‌های کوچکی می‌تواند تغییرات مثبت بزرگی به همراه داشته باشد و ما را به داشتن یک زندگی موفق نزدیک‌تر نماید.

8 نظر

 1. نگين ۱۰ شهریور, ۱۳۹۴ at 14:02 Reply

  ممنونم ازتون مطلب جالبى بود. من شنیدم که میگن شما میانگین ۵ نفرى هستین که بیشترین ارتباط رو باهاشون دارین

 2. حمید ۱۱ شهریور, ۱۳۹۴ at 09:42 Reply

  سلام ممنون از پستتون، ولی اگه این دوستای ما نخوان تکون بخورن ما باید چیکار کنیم واقعا؟

 3. ناشناس ۱۲ شهریور, ۱۳۹۴ at 04:58 Reply

  من زیاد موافق نیستم چون تا وقتی که انسان خودش فک نکنه که تغییری ایجاد نمی شه حالا هی اطرافیانش عوض بشن

 4. مهدی محمدآبادی ۱۵ شهریور, ۱۳۹۴ at 11:17 Reply

  مطلب مفید و آموزنده ای بود ، پیشنهاد میکنم تنظیمات صفحه را به شکلی تغییر دهید که هایپر لینک ها بصورت اتوماتیک در یک تب جدید باز بشه تا خواننده صفحه ی اصلی را از دست نده و ناخوداگاه در لابلای صفحات دیگر سر در گم نشود.
  ضمنا : رابطه عجیب ژنتیکی بین شما و دوستتان
  محققان آمریکایی با بررسی اختلاف های میان دو هزار نفر از اهالی شهر کوچک (فرامینگام) دریافتند که اشتراک ژنتیکی افراد با دوستانشان یک دهم درصد بیش از شباهت با غریبه هاست. ، مردم اغلب از این موضوع حرف می زنند که چطور دوستانشان گاه از خانواده به آنها نزدیک تر هستند.

نظر بگذارید