نکات مهم در روابط زناشویی

نکات مهم در روابط زناشویی

نکات مهم در روابط زناشویی

همه در روابطشان مشکلاتی دارند و بیشتر افرادی که توصیه‌هایی در این باره می­‌کنند از نتایج تحقیقات اطلاعی ندارند. پس جواب‌های علمی و اصولی برای این مشکلات چه هستند؟ می‌توان بر پایه علم، نکات مهم در روابط زناشویی بیان کرد؟

دکتر جان گاتمن (Dr. John Gottman) بر روی زوج‌های سازگار (که آن‌ها را موفق می‌نامند) و زوج‌های ناسازگار (که آن‌ها را ناموفق می‌نامند) مطالعاتی انجام داده است. در ادامه به ۴ نکته‌ای که روابط را تخریب می‌کند می‌پردازیم.

چهار اسب سوار که در روابط می­‌تازند

دکتر گاتمن گفته است که چهار چیز در روابط وجود دارند که بارها اتفاق می­‌افتند و باعث ایجاد مشکل در روابط می‌­شوند. زوج‌­های ناموفق این موارد را بسیار انجام می­‌دهند ولی زوج‌­های موفق از آن‌ها دوری می­‌کنند. این نکات مهم در روابط زناشویی که حتما باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

۱- انتقادات تیز

انتقاد یکی از نکات مهم در روابط زناشویی است. این مورد زمانی رخ می‌­دهد که یکی از زوجین به دیگری می­‌گوید که در رفتار یا شخصیت او مشکلی وجود دارد. جان می­‌گوید: «انتقاد خیلی سفت و سخت، سبب می‌شود مشکل بوجود آمده در رابطه، به عنوان نقص شخصیتیِ طرف مقابل نشان داده شود. زوج­‌های موفق برعکس عمل می‌­کنند: آن‌ها انگشت انتقاد را به سمت خودشان می‌­گیرند و به خودشان اشاره می‌­کنند و روش ملایم‌تری برای شروع بحث دارند. مشکل را کوچک نشان می‌دهند و درباره احساس و نیازهایشان حرف می‌زنند.»

خانم‌­ها گوش می‌کنید؟ چون معمولاً زنان بیشتر از مردان انتقاد می‌کنند.

۲- حالت دفاعی

حالت دفاعی یکی دیگر از نکات مهم در روابط زناشویی است که اثرات مخرب دارد. جان می‌­گوید: " دومین اسب سوار، حالت دفاعی است که عکس­ العمل طبیعی به انتقاد است." حالت دفاعی برای زوج‌های ناموفق به دو شکل عمل می‌کند: حمله متقابل و یا مانند فردی معصوم رفتار کردن. در اینجا نیز زوج‌­های موفق حتی اگر همسرشان از آن‌ها انتقاد کند، بسیار متفاوت عمل می‌کنند. آن‌ها انتقاد را می­‌پذیرند یا حتی مسئولیت بخشی از مشکل را برعهده می‌گیرند. آن‌ها می‌گویند: « با من حرف بزن، میخوام بدونم راجب این موضوع چه نظری داری.»

۳- تحقیر

این مورد یکی از مواردی است که باعث شکست روابط می‌­شود. تحقیر یعنی به صورتی رفتار کنید که گویی شما بهتر (برتر) از دیگران هستید. جان می­‌گوید:

« تحقیر یعنی با همسرتان از بالا صحبت کردن، توهین کردن یا مثل رئیس رفتار کردن. این مورد نه تنها باعث شکست روابط می‌­شود بلکه با معاینه فرد تحقیر شونده  می‌­توان تعداد بیماری‌­های عفونی که در ۴ سال آینده ممکن است مبتلا شود را نیز پیش­بینی کرد.»

۴- اجازه بحث ندادن

این مورد مانند ساکت یا خاموش کردن است. با این رفتار بطور غیرمستقیم به همسرتان می­‌گویید «برایم مهم نیست». ۸۵% موارد مردان این رفتار را نشان می‌­دهند.

شاید نکات مهم در روابط زناشویی بسیار بیش از این‌ها باشد. اما اساسی‌ترین و ریشه‌ای ترین نکات همین ۴ نکته هستند. که با حل آن‌ها بسیاری از نکات دیگر حل خواهد شد. اما اگر مشکلات حل نشد چه؟ چقدر از قوانین ازدواج آگاهید؟ بهتر نیست دوره آموزشی «مسائل حقوقی و قوانین ازدواج» را مشاهده کنید؟

Leave a reply