ss22ss

چگونه ازدواج موفق داشته باشیم؟

چگونه ازدواج موفق داشته باشیم

ازدواج در جهان مدرن می‌تواند  سخت و گیج کننده باشد. خیلی‌ها دائما فکر می‌کنند که: چگونه ازدواج موفق داشته باشیم؟ چگونه رابطه زناشویی با استحکام داشته باشد؟ به نظر نمی‌رسد که این سوال پاسخ راحتی داشته باشد. برای این منظور می‌توانیم به یک متخصص رجوع کنیم.

استفانی کنتز (Stefanie coontz) نوسینده و استاد دانشگاه است. او نویسنده دو کتاب «تاریخ ازدواج: چگونه عشق ازدواج را شکست داد» و «شیوه‌ای که ما هرگز نبوده‌ایم: خانواده آمریکایی و تله نوستالژی» است. آنچه درباره استفانی جالب است این است که او به مطالعه تاریخی ازدواج پرداخته است. او به بررسی معنی ازدواج در اعصار مختلف و تغییر آن در عصر مدرن، پرداخته است.

در این متن سعی کرده‌ایم برخی از حرف‌های او را به صورت ساده بیان کنیم تا به پاسخ این سوال نزدیک شویم: چگونه ازدواج موفق داشته باشیم؟

۱-هر آنچه درباره ازدواج می‌دانید اشتباه است.

وقتی این پرسش برای ما پیش می‌آید که چگونه ازدواج موفق داشته باشیم؟ همه با حسرت فکر می‌کنیم که ازدواج‌ها در گذشته بسیار عاشقانه بوده‌اند. نه، اینگونه نیست. در واقع، ازدواج در گذشته اصلا به عشق ربطی نداشته‌ است.

استفانی در کتاب تاریخ ازدواج می‌گوید: «قطعا انسان‌ها در گذشته عاشق می‌شدند. اما اساسا ازدواج به عشق ربطی نداشته است.» نه فقط به عشق ربطی نداشته، بلکه ایده‌ای که آن‌ها داشتند خیلی وحشتناک بود. «در هند باستان عاشق شدن قبل از ازدواج به مثابه یک خلاف و عمل ضد اجتماعی دیده می‌شد، در چین عشق بین زن و مرد به عنوان تهدیدی برای همبستگی خانواده دیده می‌شد.»

خوب پس ازدواج در گذشته‌ها به چه علت بود؟ قانونی شدن

البته که انسانها عاشق می‌شده‌اند و دوست داشتند با کسی که عاشقش بودند ارتباط برقرار کنند، اما این عملی نبود. استفانی می‌گوید:

انسان‌ها دریافته بودند که ازدواج بر پایه عشق قطعا ناپایدار است و همچنین اگر عشق از بین برود انسان‌ها از هم جدا می‌شوند. این موجب می‌شد انسان‌ها‌ از ترس جدایی نخواهند ازدواج بکنند. بنابراین این افکار موجب ترس می‌شد. در نتیجه  برای بقای اجتماع، جوامع به این سمت حرکت کردند که ازدواج از پایه عشق خارج شود و به عنوان یک قانون باشد.

همانطور که می‌بینید، برخلاف تصورتان ازدواج درگذشته اساسا ارتباطی به عشق نداشته است.

اما امروزه جهان تغییر کرد. انسان‌ها دیگر ازدواج را به عنوان یک قانون نگاه نمی‌کنند. ما انسان‌های امروزی به دنبال ازدواجی برای کسب آرامش، لمس عشق و در عین حال پایداری در ارتباط هستیم. پس احتملا همگی به دنبال پاسخ به این پرسش هستیم: چگونه ازدواج موفق داشته باشیم؟

۲-معنی خودتان و همسرتان را از ازدواج مشخص کنید.

چگونه ازدواج موفق داشته باشیم ۲

چگونه ازدواج موفق داشته باشیم؟ اولین کاری که باید برای پاسخ دادن به این پرسش انجام دهیم این است که معنی خود و طرف مقابل را از ازدواج مشخص کنیم.

استفانی می‌گوید که رابطه بین طرفین در ۳۰ سال گذشته بیش از ۳۰۰۰ سال گذشته تغییر کرده است. پس حق داریم گیج باشیم. «انسان‌ها اغلب می‌گویند: مردم به ازدواج تعهد ندارند؛ آن‌ها مانند سابق به ازدواج اهمیت نمی‌دهند. اما آن‌ها نمی‌دانند انسان در گذشته به این دلیل که ازدواج خیلی خوب و جالب بود این کار را نمی‌کردند بلکه  شرایط و تعاریف اجتماع چاره‌ای برای آن‌ها نمی‌گذاشت. اما  اکنون ما سعی داریم ازدواج را بر اساس آزادی کامل بسازیم؛ ازدواجی بر اساس برابری طرفین. امروزه انسان‌ها به صورت روز افزونی با هم درباره اهداف و معنی ازدواجشان بحث می‌‎کنند.»

پس ما انسان‌های امروزی، آزادی بیشتری داریم. ازدواج قبلا نهادی با قوانین سفت و سخت بود. اما حالا ازردواج منعطف‌تر است، در نتیجه قوانین قدیمی دیگر شما را محدود نمی کنند. اما قدیم همان قوانین سفت و سخت باعث می‌شد همه چیز در ازدواج مشخص باشد. اما امروزه دیگر چیز زیادی برای راهنمایی شما وجود ندارد. بنابراین شما و طرف مقابلتان نیاز دارید بیشتر درباره معنی ازدواج برای خودتان فکر کنید.

۳-شما نیاز به ارتباط برقرار کردن و مذاکره کردن دارید.

چگونه ازدواج موفق داشته باشیم؟  باید بیشتر با طرف مقابل صحبت کنیم. به همسرتان بگوید که چه می‌خواهید؛ به جای آنکه منتظر باشید همسرتان خودش جواب را بداند. عشق و مذاکره باید جای قوانین سفت و سخت گذشته را بگیرد.

آیا این صحبت‌ها موجب جر و بحث بیشتر می‌شود؟ حتما می‌شود. اما این چیز بدی نیست. استفانی می‌گوید: «در دهه  ۵۰ و ۶۰ مجادله  علامت بدی بود. اگر زنی به جای اطاعت کردن از شوهرش با او بحث می‌کرد، مشکل پیش می‌آمد. اما امروز مجادله چیز خوبی است. مجادله برای زوج مدرن که هر کدام دارای عادت‌ها و انتظارات خاص خود است قضیه‌ای حیاتی است. امروز ازدواج به این علت رابطه خوبی است که شما هم می‌توانید وارد شوید و هم وارد نشوید. شما می‌توانید نظرتان را تغییر دهید. می توانید درباره قواعد، مذاکره کنید.»

یک بار دیگر مرور کنیم. چگونه ازدواج موفق داشته باشید؟ با طرف مقابل وارد صحبت و مذاکره شوید. معنای خود و طرف مقابل‌تان از زندگی را دریابید.

در انتها، مطالعه یادداشت «الگوی مناسب برای رابطه موفق پس از ازدواج» نیز می‌تواند اطلاعات مفیدی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهد.

2 نظر

  1. قادر ۱۹ شهریور, ۱۳۹۴ at 03:40 Reply

    به نظر من اساسا مشکل اینجاست که ما با طرف مقابلمان ارتباط برقرار نمی کنیم فقط گاهی با هم حرف می زنیم اما به تفاوت ها و شباهات هایمان خوب فکر نمی کنیم

  2. مینا غلامی ۲۴ شهریور, ۱۳۹۴ at 16:08 Reply

    با اینکه در مورد گذشته توهم داریم خیلی موافقم اما بحث کردنم خیلی راحت نیس و نیاز به صرف زمان خیلی زیاد می خواد

نظر بگذارید