چگونه شاد باشیم

۴ عادتی که شما را خوشحال و شاد می‌کند

چگونه شاد باشیم؟

احتمالاً شما با نوشته‌ها و عکس‌های زیادی در اینترنت و رسانه‌های اجتماعی مثل تلگرام و فیس بوک و ... مواجه شده‌اید که ادعا می‌کنند راه‌های خوشحال بودن را به شما نشان می‌دهند؛ به آن‌ها اعتماد نکنید. در واقع شما به ما هم نباید اعتماد کنید؛ بهتر است به دانشمندان علوم عصب شناسی اعتماد کنید. آن‌ها سلول‌های خاکستری شما را به دقت بررسی می‌کنند تا به این پرسش پاسخ دهند: چگونه شاد باشیم؟

دانشمند عصب شناس، دانشگاه UCLA آمریکا، آقای الکس کورب (Alex Korb) به نتایجی دست یافته است که می‌تواند شادی و خوشحالی را برای زندگی روزمره شما به ارمغان بیاورد:

احساس گناه همیشه بد نیست

گاهی اوقات ذهن شما نمی‌خواهد شما شاد باشید؛ چگونه؟ گاهی احساس شادی  همراه احساس گناه یا شرم است. چرا؟

چه بخواهید باور کنید و چه نه، احساس گناه و شرم بخش پاداش مغز و شادی را فعال می‌کنند.

«علی رغم تفاوت‌ها، احساس‌های افتخار، شرم و گناه مدارهای نورونی مشابهی را در بخش پیش پیشانی مغز فعال می‌کنند. البته احساس افتخار، قدرت بیشتری در فعال کردن بخش‌های پاداش مغز دارد. این یافته علمی توضیح می‌دهد که چرا احساس گناه و شرم، برای ما وسوسه برانگیز است؛ به این دلیل که بخش‌های پاداش مغز ما را فعال می‌کند.»

اما احساس گناه و شرم راه حل‌های بلند مدت خوبی نیستند. پس بگذارید یکبار دیگر از عصب‌شناسان سوال بپرسیم: چگونه شاد باشیم؟

قدردان باش. نه برای ادب، برای شادی

چگونه شاد باشیم؟

قدردانی باعث می‌شود که هورمون دوپامین در مغز ما تشرح شود و این هورمونی است که می‌تواند ما را به خوشحالی برساند.

قدردانی تاثیرات دیگری نیز دارد. قدرشناسی و سپاسگزاری همان کاری را در مغز شما انجام می‌دهد که  داروی پروزاک انجام می‌دهد؛ افزایش انتقال دهنده عصبی سروتوئین. یکی از اثرات قدرتمند قدردانی این است که سطح سروتوئین را افزایش می‌دهد. سعی کنید که به چیزهایی در زندگی خود فکر کنید که برای آن‌ها قدردان هستید (قدردان سایر افراد یا قدردان خدا یا قدردان شانس یا...) یا به عبارت دیگر اینکه به جنبه‌های مثبت زندگی خود فکر کنید.

چگونه شاد باشیم؟ قدردانی را فراموش نکنیم.

هر چه هوش هیجانی شما بالاتر باشد، بخش‌هایی از مغز شما که مرتبط با قدردانی است، قدرتمندتر خواهند بود. بنابراین با هوش هیجانی بالاتر، قدردان بودن تلاش کمتری می‌خواهد. (با مشاهده دوره آموزشی تقویت هوش هیجانی می‌توانید روش‌هایی برای تقویت هوش هیجانی خود یاد بگیرید.)

چگونه شاد باشیم؟ همچنان قدردان باشیم.

قدردانی تنها شما را خوشحال‌تر نمی‌کند؛ بلکه حلقه‌ای از بازخورد مثبت در روابط اجتماعی شما ایجاد می‌کند.به چه صورت؟ قدردانی از دیگران آن‌ها را نیز خوشحال‌تر می‌کند و آن‌ها نیز دیر یا زود باعث خوشحالی شما خواهند شد. بنابراین قدردانی خود را به افرادی که برایتان مهم هستند ابراز کنید.

اما وقتی که احساسات بد تمام وجود شما را فرا می‌گیرند چه باید کرد؟ یک پاسخ ساده وجود دارد....

احساسات بد را نام گذاری کنید

احساس بدی دارید؟ یک اسم به احساس بد خود بدهید. غم؟ اضطراب؟ عصبانیت؟ به همین سادگی. به نظر شما ساده لوحانه می‌رسد؟ دانشمندان عصب شناسی اینگونه فکر نمی‌کنند.

در تحقیقی که با دستگاه‌های پیشرفته اسکن مغزی انجام شد از افراد خواستند که احساسات منفی خود را نامگذاری کنند. به محض اینکه این نامگذاری انجام شد، بخش پیش پیشانی فعال‌تر گردید و فعالیت‌های احساسی در آمیگدالا کمتر شد. به عبارت دیگر شناسایی آگاهانه احساسات اثرات منفی آن‌ها را کاهش می‌دهد.

چگونه شاد باشیم؟ به روی احساسات خود نام بگذاریم.

شاید شما انقدر احساس بدی ندارید، اما مسائلی در زندگی شما جریان دارد که باعث استرس شما شده است. یک راه ساده برای غلبه بر این شرایط وجود دارد...

   آن تصمیم را بگیر

تا به حال برای شما پیش آمده است که تصمیمی را بگیرد و بعد از آن بالاخره احساس آرامش کنید؟ این یک اتفاق تصادفی نیست. علوم عصب شناسی نشان می‌دهد که تصمیم گیری نگرانی و اضطراب را کاهش می‌دهد وعلاوه بر آن به شما کمک می‌کند که مشکلات را حل کنید.

تصمیم گیری منجر به کاهش فعالیت در بخش‌هایی از مغز می‌شود که شما را به احساسات منفی می‌کشانند. همچنین تصمیم گیری درک شما را از دنیا تغییر می‌دهد؛ شما کسی هستید که برای مشکلاتتان راه حل پیدا می‌کنید و با این نگرش سیستم لیمبیک شما به آرامش می‌رسد.

وقتی تصمیمی می‌گیرید، مغز شما احساس می‌کند که کنترل را بدست دارد و احساس کنترل داشتن استرس را کاهش می‌دهد. اما نکته جالب اینجاست که تصمیم گیری باعث افزایش لذت می‌شود؛ یعنی وقتی تصمیم می‌گیرید، لذت می‌برید! (می‌توانید روشهای دیگری برای کاهش )استرس را از دوره آموزشی مدیریت استرس یاد بگیرید

به گفته الکس کورب (Alex Korb) دانشمند عصب شناس:

«ما تنها چیزهایی را که دوست داریم انتخاب نمی کنیم، بلکه چیزهایی را که انتخاب می کنیم دوست خواهیم داشت»

خب یکبار دیگر مرور کنیم. چگونه شاد باشیم؟ در مورد مشکلات تصمیم گیری کنیم.

خوب، شما قدردان هستید و احساسات منفی را هم نامگذاری می‌کنید و تصمیمات بیشتری نیز می‌گیرید. عالی است. اما این نسخه برای شاد بودن به نظر کمی خلوت می‌رسد، اجازه بدهید افراد دیگری را نیز دعوت کنیم. دانشمندان عصب شناس چه پیشنهادی برای ارتباط با دیگران دارند؟ ارتباطی که ما را خوشحال تر کند و انقدر ساده باشد که ما بدون تلاش زیاد بتوانیم آن را انجام دهیم؟ ادامه متن را بخوانید....

  دیگران را لمس کن

ما نیاز داریم که از سمت دیگران احساس پذیرش و دوست داشته شدن داشته باشیم. نداشتن این احساس بسیار دردناک است. در حقیقت، همانطور که در اسکن‌های دقیق مغزی نشان داده شده است، دورماندگی اجتماعی بخش‌هایی از مغز را فعال می‌کند که مخصوص درد فیزیکی هستند.ارتباطات اجتماعی برای احساس شادی و خوشحالی در مغز شما بسیار مهم هستند. می‌خواهید بدانید که چگونه شاد باشیم؟ دیگران را لمس کنید. یکی از روش‌های اصلی برای آزاد شدن هورمون اکسی توسین (که هورمون دوستی و عشق است)، لمس کردن است. مشخص است که لمس کردن اکثر افراد و در آغوش گرفتن آن‌ها روش مناسبی نیست اما لمس‌های کوچک مانند دست دادن و به شانه دیگران زدن معمولاً مشکلی ندارد. تلاش کنید افرادی را که با آن‌ها دوستی نزدیک دارید، بیشتر لمس کنید.

خوب، بنابراین امروز کسی را که دوست دارید، در آغوش بگیرد و به او بگویید که دانشمندان عصب شناس توصیه کردند که مدت در آغوش گرفتن طولانی باشد.

چگونه شاد باشیم؟ همدیگر را لمس کنیم

نظر بگذارید