زبان بدن

چگونه زبان بدن واقعیت شما را آشکار می کند

آشکار سازی واقعیت درون شما با زبان بدن

زبان بدن بسیار قدیمی تر و درونی تر از زبان گفتار برای انسان هاست. به گفته پروفسور آلبرت محرابیان در کتاب " پیام های خاموش " ۵۵ درصد ارتباطات از طریق زبان بدن اتفاق می افتد. افراد به محض دیدن شما به طور حسی، برداشتی کلی از شما خواهند داشت که زبان بدن این تصورات را شکل داده، تائید می کند و یا تغییر می دهد. در واقع زبان بدن خیلی پیش از این، در مغز برنامه ریزی شده است، حتی افرادی که مادرزاد نابینا به دنیا می آیند زبان بدن مشابهی با افراد بینا دارند.

شاید قدرت زبان بدن به بهترین صورت در این جمله مشهور امی کودی خلاصه شده باشد :

«حالات غیر کلامی ما تصورات و احساسات دیگران نسبت به ما را کنترل می کند».

در سال های اخیر، مطالعات جالبی که در هاروارد، پرینستون و دیگر دانشگاه های برتر انجام شده، جنبه های جدیدی از زبان بدن و استفاده از آن را آشکار کرده است. بنابراین در حالی که قدرت زبان در انتقال  درست پیام  بسیار اهمیت دارد، قدرت زبان بدن می تواند عامل تعیین کننده در شکل گیری احساس ما نسبت به دیگران باشد.

بدن بهتر از چهره احساسات را انتقال می دهد

همه ما با این دانش بزرگ می شویم که چگونه بر اساس حالات چهره با یکدیگر تعامل کنیم، در حالی که ممکن است چهره بهترین ابزار در این خصوص نباشد.

محققان دانشگاه پرینستون آزمایش بسیار ساده ای انجام دادند. آنها از افراد شرکت کننده در آزمایش خواستند تا از روی عکس افراد در مورد اینکه آنها احساس شادی، پیروزی، غم و یا شکست می کنند، قضاوت کنند. در بعضی از این عکس ها فقط حالات چهره مشخص بود، بعضی ها زبان بدن را نشان می داد و در بعضی عکس ها هر دو این موارد دیده می شد.

خودتان را امتحان کنید، به عکس های زیر نگاه کنید و با توجه به صورت بازیکنان تنیس در سمت راست حدس بزنید آیا آنها احساس پیروزی یا شکست می کنند.

1-1نتایج به دست آمده بسیار شگفت انگیز بود.

«در چهار آزمایش جداگانه، شرکت گنندگان اغلب احساسات عکس هایی را درست تشخیص دادند که حالات بدن را به تنهایی یا در کنار چهره نشان می داد تا عکس هایی که فقط حالات چهره در آن ها مشخص بود».


پیشنهاد می کنیم وبیادهای با موضوع آموزش زبان بدن را ببینید!


به گفته محقق ارشد تئودوروف تشخیص احساسات به شدت منفی یا به شدت مثبت از یکدیگر بسیار دشوار است.

با این نتایج، موضوع جالب تر می شود، در واقع زبان بدن فقط موضوعی برای یادگیری نیست. بیشتر این حالات درون ما نهادینه شده است. به عنوان مثال، محققان دانشگاه کلمبیا به بررسی افرادی که به صورت مادرزادی نابینا بودند در پارا المپیک پرداختند.

در این مثال، عکس سمت چپ ورزشکاری بینا را نشان می دهد و عکس سمت راست ورزشکاری است که مادرزادی نابینا به دنیا آمده است. با این وجود بعد از برنده شدن، هردوی این افراد زبان بدن مشابهی را بعد از پیروزی نشان می دهند.

1-2

بنابراین اگر زبان بدن تا این اندازه باستانی و ریشه دار است و در نشان دادن احساسات واقعی ما تا این اندازه قدرتمند است، چگونه می توانیم در زندگی روزمره برای به دست آوردن آنچه که می خواهیم بهتر از آن استفاده کنیم؟

امی کودی از هاروارد اینگونه پاسخ می دهد:

زبان بدن آنچه را که هستید تغییر می دهد

در یکی از سخنرانی های TED، امی کودی بعضی از اتفاقات منحصر به فرد مربوط به زبان بدن را توضیح می دهد. کودی بیشتر بر دنیای تجارت و اینکه چطور زبان بدن در این زمینه به ما کمک می کند تمرکز دارد.

کودی به بررسی دو نوع متفاوت از حالات بدن می پردازد: حالات نشان دهنده قدرت و در مقابل آن حالات نشان دهنده ضعف و ناتوانی. در عکس زیر نمونه این حالت ها را می بینید.

ضعف و ناتوانی

1-4 1-3
ضعف و ناتوانی قدرت

مطالعات کودی نکات بسیار جالبی را مشخص می کند و اولین نکته این است که بروز حالات قدرت کمک می کند شغل های بهتری به دست آوریم، احساس بهتری داشته باشیم و در نهایت موفق تر باشیم.

البته این حالت بسیار فراتر از تغیر حالت دست ها و یا پاها است. به گفته کودی، زمانیکه زبان بدن تغییر می کند، تغیرات واقعی در بدن در حال اتفاق افتادن است که بیشتر با هورمون ها سروکار دارد.

  • تستسترون : هورمون " قدرت" که علاوه بر موارد دیگر، به ما کمک می کند رهبر بهتری باشیم و تمرکز و توجه ما را بالا می برد.
  • کورتیزول : هورمون " استرس " که علاوه بر موارد دیگر باعث می شود نسبت به استرس منفعل باشیم و احساس دست پاچگی و ناتوانی کنیم.

مطالعات کودی

در این تحقیقات، افراد را به اتاقی راهنمایی می کردند. ظرف کمتر از ۲ دقیقه این افراد حالتهای نشان دهنده قدرت یا ضعف از خود بروز می دادند. سپس از آنها خواسته می شد که مصاحبه شغلی انجام دهند. نتایج به دست آمده به شدت خیره کننده بود.

کارفرماهایی که در خصوص حالت های بدنی کارجو ها اطلاعی نداشتند، همگی تمایل به استخدام افرادی داشتند که پیش از آن، حالات های نشان دهنده قدرت را بروز داده بودند.

علاوه بر آن سطح واقعی هورمون های افراد به شدت تغییر کرده بود. در شکل زیر افزایش تستسترون و کاهش کورتیزول را بعد از نشان دادن حالت قدرت (فقط بعد از ۲ دقیقه!) می بینید.

1-5و در نمودار زیر تغییر سطح هورمون ها بعد از نشان دادن حالت های ضعف و ناتوانی، با کاهش قابل توجه تستسترون و افزایش کورتیزول نشان داده می شود.

1-6

طبق توضیحات کودی، این نتایج نشان می دهد که تغییر زبان بدن تنها منجر به تغییرحالات بیرونی نمی شود، بلکه اینکه چه نوع آدمی هستیم را تغییر می دهد. بنابراین به جای «تقلید اعتماد به نفس تا موفقیت» پیشنهاد می دهد شعار این باشد : «تقلید کنید تا به آن تبدیل شوید» .

اما آیا این «تقلید اعتماد به نفس تا موفقیت» امکان پذیر است؟

برای پاسخ به سوال: «چطور می توان زبان بدن را بهبود بخشید؟» ۵ حالت زیر پیشنهاد می شود.

  • بر حالت قرار گرفتن پاها تمرکز کنید

کارول کینسی گومن سال ها در مورد اهمیت زبان بدن در محیط کار تحقیق کرده است. یکی از بهترین راهنمایی های که ارائه می دهد این است که مراقب حالت پاها باشید. در اکثر مواقع تمرکز ما بر روی قسمت بالایی بدن یا صورت است، در حالیکه پاها بیشتر از آنکه تصور می کنیم در مورد احساسات صحبت می کنند :

« زمانیکه به دو نفر که در حال صحبت هستند نزدیک می شوید به یکی از دو روش زیر متوجه حضورتان می شوند. اگر پاهای هر دو همکارتان در جای خود باقی بماند و فقط نیم تنه بالایی را به سمت شما بچرخانند، واقعا نمی خواهند شما در گفتگوی آنها شرکت کنید. اما اگر پاهایشان باز شود تا شما هم وارد شوید، می دانید که واقعا دعوت شده اید تا مشارکت کنید».

در مثال دیگری از کتاب، خانم گومن در مورد اینکه «چطور متوجه تمام شدن یک گفتگو شویم؟» اینگونه توضیح می دهد:

«در مواقعی که با همکارتان صحبت می کنید و به نظر می رسد که به صحبت های شما توجه می کند، و نیمتنه بالایی بدنش به سمت شما خم شده است اما پاهایش به سمت در است – بدانید که آن مکالمه تمام شده است. حالت پاهایش به شما می گوید که در واقع می خواهد آنجا را ترک کند. حالت پاها حتی در حالتی که روی هم هستند واقعیت را نشان می دهد».

  • لبخند بزنید، شما را شادتر می کند

لبخند می زنیم چون شاد هستیم. اما آیا برعکس این حالت هم وجود دارد؟

محققان در دانشگاه کاردیف معتقدند که جواب این سوال مثبت است. افرادی که می خندند، بدون اینکه در واقع احساس خوشحالی کنند، می تواننند باعث شادتر شدن خود شوند. به گفته مایکل لوییس:

«به نظر می رسد احساسات فقط محدود به مغز نیست، قسمت های از بدن وجود دارد که به این احساسات کمک کرده و آنها را تقویت می کند».

  • «حالت های نشان دهنده قدرت» امی کودی را قبل از قرار ملاقات های مهم تمرین کنید

امی کودی پیشنهاد می دهد سه حالت مشخص را ۳-۲ دقیقه قبل از مکالمات مهم تمرین کنید.

1-7 حالت ۱

1-8

حالت ۲

1-9

 حالت ۳

 

  • بدنتان را مناسب با شخصی که با او صحبت می کنید تنظیم کنید.

راهنمایی عالی دیگر از گومن این است که اگر تلاش کنید خودتان را مناسب با شخصی که با او در حال صحبت هستید تنظیم کنید می توانید تنش ها را در گفتگوها برطرف کنید و سریعتر به نتیجه برسید:

«اگر بدنتان را با آن فرد تنظیم کنید (در یک جهت، شانه به شانه بنشینید یا بایستید) ، شرایط را خنثی خواهید کرد».

  • با تنفس عمیق تن صدایتان را پایین بیاورید.

افرادی با صدای عمیق تر بیشتر احتمال دارد در موقعیت رهبری قرار بگیرند و تصور عمومی این است که اقتدار بیشتری دارند.

برای پایین آوردن تن صدا، مخصوصا قبل از مصاحبه شغلی، سعی کنید چند نفس عمیق بکشید. این امر باعث آرام شدن آن قسمت از گلو می شود که صدا را منقبض کرده و تن صدا را بالا می برد.

1 نظر

نظر بگذارید