رابطه با کودکان

آیا می‌دانید چگونه با کودکان ارتباط برقرار کنید؟

راهکارهای ارتباط موثر با کودکان براساس روانشناسی کودکان

ارتباط موثر با کودکان برای رشد عاطفی و اجتماعی آن‌ها ضروری است و شما به عنوان والدین کودک باید با او ارتباط خوبی داشته باشید. براساس روانشناسی کودکان می‌توانید با مراقبت از کودکان، با احترام رفتار کردن با آن‌ها و ایجاد فرصت برای انجام کارهای موردعلاقشان، با آن‌ها ارتباط خوبی برقرار کنید. در اینجا نکاتی که براساس روانشناسی کودکان برای ارتباط موثر با کودکان لازم است را شرح خواهیم داد.

۱- برای کودکان فرصت انجام کارها را فراهم کنید.

معمولا هنگامی که کودک برای انجام کاری اجازه می‌گیرید مانند بازی در پارک یا بلند شدن از میز قبل از خوردن غذا، پاسخ شما «نه» است. درست است که نباید اجازه دهید کودک هر کاری را انجام دهد اما محدود کردن آن‌ها به این دلیل که شما نمی‌خواهید آن‌ها کاری انجام دهند، همیشه روش درستی نیست.


پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع بیش‌تر درباره ارتباط با کودکان وب‌یادهای زیر را مشاهده کنید:

ارتباط اثربخش با کودک

چگونه توانمندی‌های کودکتان را افزایش دهید؟


۲- به آن‌ها اجازه دهید به شما کمک کنند.

اگر بخشی از خانه را تعمیر می‌کنید و فرزندتان می‌خواهد به شما کمک کند بلافاصله به او «نه» نگویید. اجازه دهید کاری مناسب با سنش مانند تمیز کردن یا جابه‌جا کردن ابزارها را انجام دهد. این کار علاوه بر افزایش اعتماد به‌نفس کودک باعث می‌شود بتوانید به هم اعتماد کنید.

۳- به کودک فرصت جستجو و کاوش بدهید.

کودکان بسیار کنجکاو هستند و اغلب می‌خواهند مکان‌های جدیدی را کشف کنند هنگامی که می‌دانید مکانی که می‌خواهند بروند و افرادی که آنجا هستند قابل‌اعتماد و امن است، به کودک فرصت رفتن و کاوش را بدهید. با این کار به کودک نشان می‌دهید به او اعتماد دارید و می‌خواهید او به تنهایی برخی چیزها را یاد بگیرد. کاوش و حتی درگیر مشکلات شدن، فرصتی مناسب برای یادگیری کودکان است.

۴- به کودک نشان دهید در زندگی شما اهمیت دارد.

به فرزندتان نشان دهید به او اهمیت می‌دهید و مطمئن شوید که آن‌ها احساس امنیت می‌کنند. آن‌ها را با دوستان و اعضای خانواده آشنا کنید. درباره‌ی کارهایشان از آن‌ها سوال بپرسید و از آن‌ها بخواهید اگر برای کاری در مدرسه یا مهدکودک به کمک نیاز دارند به شما بگویند. عکس آن‌ها را در اتاق‌های خانه قرار دهید.


در یادداشت‌های زیر می‌توانید نکات بیش‌تری در این مورد مطالعه کنید:

چگونه از طریق بازی با کودک ارتباطی موثر برقرار کنیم؟

رابطه تربیت با بازی کودکان

۱۹ عکس شگفت انگیز از بازی کودکان


۵- محیطی امنی برای آن‌ها فراهم کنید.

نیازهای اصلی آن‌ها مانند غذای سالم، محیط خواب مناسب و بازی و کارهایی که در خانه انجام می‌دهند را برای آن‌ها فراهم کنید. قوانین ساده‌ای مانند دیدن بعضی برنامه‌های تلویزیون و تعیین زمان خواب به کودک کمک کند احساس امنیت کند.

۵- بین کودکان تبعیض قائل نشوید و آن‌ها را لوس نکنید.

معمولا والدین برای کنترل رفتار کودکان و جلب علاقه‌ی آن‌ها برای آن‌ها پاداشی در نظر می‌گیرند یا هر چیزی که کودک بخواهد در اختیار او قرار می‌دهند. اگرچه این کار ممکن است کودک را خوشحال کرده و بتوانید با او ارتباط موثری برقرار کنید اما در دراز مدت این روش موثر نیست زیرا پس از مدتی کودک احساس می‌کند حق انجام هر کاری یا داشتن هر چیزی را دارد.

براساس روانشناسی کودکان به جای اینکه برای انجام ندادن رفتاری نادرست به او پاداش بدهید برای انجام رفتار مناسب او را تشویق کرده و به او پاداش دهید.

Leave a reply