احساس تنهایی

زنان یا مردان، کدام یک بیش‌تر مستعد تنهایی هستند؟

رابطه‌ی جنسیت و احساس تنهایی

احساس تنهایی چیست؟ آیا مردان و زنان تنهایی را به گونه‌ای متفاوت احساس می‌کنند؟ بسیاری فکر می‌کنند زنان و مردان احساسات منفی را به شکلی متفاوت تجربه می‌کنند. هنگامی که زنان احساس منفی دارند آن را به صورت افسردگی نشان می‌دهند در حالی که مردان در این شرایط آن را به صورت خشم بروز می‌دهند. در واقع عملکرد مغز مردان و زنان برای پردازش احساسات منفی متفاوت است.

یکی از احساسات منفی که مردان و زنان تجربه می‌کنند «تنهایی» است. آیا مردان و زنان تجربه‌ی متفاوتی از تنهایی دارند؟ کدام یک تمایل بیش‌تری به این احساس دارند؟ کدام یک بهتر بر تنهایی غلبه می‌کنند؟

۱-نتیجه مطالعات جنسیتی در ارتباط جنسیت با احساس تنهایی

براساس مطالعات زنان با گروه‌های سنی و سبک زندگی متفاوت نسبت به مردان بیش‌تر احساس تنهایی می‌کنند البته به جز افراد مجرد. زنان متاهل در مقایسه با مردان متاهل احساس تنهایی را بیش‌تر تجربه می‌کنند اما مردان مجرد نسبت به زنان مجرد بیش‌تر احساس تنهایی می‌کنند.

با توجه به این مطالعات می‌توان نتیجه گرفت زنان نسبت به مردان تمایل بیش‌تری دارند که از نظر اجتماعی به آن‌ها توجه شود بنابراین در هنگام مجردی دوستی نزدیک‌تری برقرار می‌کنند و در نتیجه کم‌تر احساس تنهایی خواهند کرد. از سوی دیگر معمولا زنان نسبت به مردان به روابطشان توجه‌ی بیش‌تری می‌کنند و هنگامی که روابطشان با مشکل روبرو شود آسان‌تر دچار احساس تنهایی می‌کنند.


پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه دوره‌های آموزشی زیر را مشاهده کنید:

زن باشیم یا مرد؟

شناخت رفتار انسان


۲- فرهنگ چه تاثیری بر احساس تنهایی زنان و مردان دارد؟

در حالی که بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند به طورکلی زنان در مقایسه با مردان تنهاتر هستند، مطالعه‌ی صورت گرفته توسط شرلی بوریز در دانشگاه واترلو نشان می‌دهد زنان لزوما تنهاتر نیستند بلکه راحت‌تر آن را پذیرفته و آسیب‌پذیرتر هستند.

بوریز می‌گوید: زنان در مقایسه با مردان تنهایی را راحت‌تر می‌پذیرند زیرا نتایج منفی پذیرش تنهایی برای زنان کم‌تر است.

تحقیق دیگری نتایج تحقیق بوریز را تایید می‌کند. در تحقیق جدید تاثیر جنسیت بر بیان آسیب‌پذیری بررسی شد و نتایج نشان داد که مردان هر گونه احساس ضعف و منفی از جمله تنهایی را کم‌تر می‌پذیرند. در واقع هر چه مردان بیش‌تر احساس مردی کنند، تمایل بیش‌تری دارند که هر نوع احساس ضعف اجتماعی را نپذیرند.

۳- چه کسانی با تنهایی بهتر کنار می‌آیند؟

در واقع شواهدی وجود ندارد که نشان دهد کدام جنسیت بهتر با تنهایی کنار می‌آید ولی واضح است که زنان و مردان روش‌های متفاوتی برای غلبه بر این احساس دارند. در هنگام تنهایی، مردان بیش‌تر به گروه‌های دوستانشان متمایل می‌شوند در حالی زنان تمایل دارند وارد روابط دو نفره و جدی‌تر شوند.

نتایج تحقیق منتشر شده در مجله‌ی روانشناسی اجتماعی و شخصی نشان می‌دهد هنگامی که مردان دوستان بیش‌تری دارند کم‌تر احساس تنهایی می‌کنند در حالی که بین تنهایی در زنان و تعداد دوستانشان ارتباط کم‌تری وجود دارد. به عبارت دیگر برای مردان کمیت و برای زنان کیفیت رابطه مهم است. به نظر می‌رسد مردان در هنگام تنهایی بیش‌تر وارد گروه‌های دوستانه می‌شوند در حالی که زنان بر کیفیت رابطه (یعنی رابطه‌ی دو نفره) تمرکز می‌کنند.


در یادداشت‌های زیر می‌توانید نکات بیش‌تری در این مورد مطالعه کنید:

جنسیت من ؟ الگوهای من ؟

زندگی شادتر، از آرزو تا واقعیت

چگونه احساسات خود را بهتر بشناسیم؟


نتایج

براساس این نتایج می‌توان مدلی برای چگونگی احساس تنهایی در مردان و زنان فرض کرد:

زنان برای روابط نزدیک و دو نفره ارزش بیش‌تری قائل هستند و چون حفظ این روابط در مقایسه با روابط دوستانه‌ی معمولی به زمان و انرژی بیش‌تری نیاز دارد زنان در مقایسه با مردان روابط کم‌تر و احساس تنهایی بیش‌تری دارند. هنگامی که این روابط دو نفره پایان می‌یابد زنان شدیداً از نظر اجتماعی احساس تنهایی می‌کنند. احتمالا زنان از نظر اجتماعی و فرهنگی آمادگی بیش‌تری برای پذیرش احساسات منفی دارند.

به عبارت دیگر مردان تمایل بیش‌تری به دوستی معمولی دارند. وقتی مردان در گروه دوستان یا خانواده‌شان هستند کم‌تر احساس تنهایی کرده و اجتماعی‌تر هستند. اما هنگامی که مردان، به ویژه مردان مجرد، دوستان کمی دارند بیش‌تر احساس تنهایی خواهند کرد و به دلایل فرهنگی احتمالا کم‌تر این تنهایی را می‌پذیرند.

Leave a reply