زندگی شاد

زندگی شادتر، از آرزو تا واقعیت

این روزها زندگی به علت مشکلات و مسائل مختلف دارای سختی های زیادی است و داشتن زندگی شاد برای بسیاری از ما تقریبا به صورت یک آرزو درآمده است. این قضیه ما را بر آن داشت تا با مراجعه به تعدادی از بهترین کتاب‌های روانشناسی شادی، سعی کنیم از میان آنها نکاتی که می تواند به افزایش شادی در زندگی روزمره کمک کند را بیابیم . در نتیجه به روش های دست یافتیم که در ادامه با آنها می پردازیم.

۱۰روش برای داشتن یک زندگی شادتر

 

۱- در مورد مسائل مهم گفتگو کنید و بحث‌های بی‌مورد را خاتمه دهید

نخست، افراد شادتر زمان بیشتری صرف صحبت با دیگران می‌کنند و تعجبی ندارد اگر پایه‌های اجتماعی شادی را پیدا ‌کنند. دوم، بین میزان بحث‌های بی‌مورد با شادی رابطه منفی وجود دارد. و سوم، بین میزان گفتگوی اصولی با شادی رابطه مثبت وجود دارد. بنابراین افراد شاد با دیگران تعامل اجتماعی دارند و این تعامل ظاهری نیست بلکه واقعی است.

۲-حداقل ۵دوست داشته باشید که بتوانید مشکلاتتان را با آنها در میان بگذارید

نظرسنجی‌های ملی نشان می‌دهند وقتی افراد ادعا می‌کنند ۵ یا تعداد بیشتری دوست دارند که می‌توانند درباره مسائل مهم با آنها صحبت کنند، ۶۰% احتمال دارد که بگویند خیلی خوشحال هستند.

۳- فقط مردم را شاد نکن. برای خبراهای خوبشان جشن بگیرجشن

جالب است بدانید بنظر می‌رسد روابط نزدیک‌تر، صمیمی‌تر و مطمئن‌تر به دلیل چگونگی  واکنش افراد به خبرهای خوب همدیگر، از سایر روابط متمایز می‌شوند نه به دلیل نوع واکنش افراد در زمان ناامیدی، شکست یا بدشانسی. روابطی شکوفا هستند که در آنها زوجین فعالانه و عملاً -یعنی با علاقه و شعف- به موفقیت‌ها و خوشی‌های همدیگر پاسخ می‌دهند. افرادی که سعی می‌کنند شور و شوق واقعی، حمایت و درکشان از خبرهای خوب شریک زندگیشان، حتی اگر خبر کوچکی باشد، را نشان دهند، شادتر هستند و کمتر دچار افسردگی می‌شوند.

۴- امیدها و آرزوهایتان را بنویسید

دفتری داشته باشید که روزانه به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در آن درباره امیدها و آرزوهای آیندتان بنویسید (در ۱۰سال آینده ازدواج می‌‍کنم و خانه دار می‌شوم)، تصور کنید آنها به حقیقت می‌پیوندند، خودتان را در آنجا تصور کنید و اینکه چه احساسی در آن زمان دارید. این تصور- حتی اگر در ۲ دقیقه خلاصه شود- باعث می‌شود افراد خوشحال‌تر و حتی سالم‌تر شوند.


ویدیوهای آموزشی پیشنهادی از طرف وب‌یاد

مهارت ‌های برقراری ارتباط موثر

مهندسی زندگی شخصی

آشتی با عشق در خانواده


 

۵- آنچنان زندگی کنید که گویی ماه آخر زندگیتان است

اکنون در حال انجام تحقیقی به نام "مداخله شادی" یک ماهِ هستم که در آن به شرکت کنندگان گفته شده طوری زندگی کنند که گویی ماه آخر عمرشان است. به انها گفته شده که وانمود نکنند که یک بیماری لاعلاج دارند بلکه در عوض تا جاییکه که ممکن است تصور کنند که برای یک مدت نامحدود باید از کار، مدرسه، دوستان و خانواده‌شان دور شوند. تحقیقات گذشته نشان داده‌اند که این روش به ما کمک می‌کند تا عمیقاً قدر آنچه را می-خواهیم (قرار است) از دست دهیم، بدانیم. وقتی ما باور می‌کنیم که این چیزها را اخرین بار است می‌بینیم (یا می‌شنویم، انجام می‌دهیم، یا تجربه می‌کنیم)، طوری آنها را می‌بینیم (یا می‌شنویم، انجام می‌دهیم یا تجربه می‌کنیم، که انگار اولین بار است.

۶- بدانید چه چیزهایی دیگران را شاد یا غمگین می‌کنند

یافته‌ها ثابت کرده‌اند که در زمان ورزش، ارتباطات اجتماعی یا وقتی ذهن بر زمان حال تمرکز دارد میزان شادی بیشتر است و هنگامی که در رفت و آمد هستید یا ذهن مشوش است، میزان شادی کمتر است.

۷- به یک گروه بپیوندید

جامعه‌شناس روت وینهون (Ruut Veenhoven) و تیمش از ۹۱ کشور که برابر دو سوم جمعیت جهان است، درباره شادی اطلاعات جمع آوری کرده‌اند. او نتیجه گرفته است که شادترین مردم جهان در دانمارک هستند و بعد از آن سوئیس قرار دارد. نکته جالبی که این تحقیق نشان داده است این است که ۹۲ درصد مردم دانمارک عضو بعضی گروه‌ها اعم از گروه‌های ورزشی یا علایق فرهنگی هستند. برای جلوگیری از تنهایی، باید به دنبال زندگی اجتماعی فعال باشیم، دوستی‌ها را حفظ کنیم و از روابط باثبات لذت ببریم.


متن‌های آموزشی مرتبط

۴ عادتی که شما را خوشحال و شاد می‌کند

۹ روش برای داشتن زندگی شاد

سه راه آسان برای زندگی موفق


 

۸- برای زندگی شادتر، هدف داشته باشید

روانشناس جاناتان فریدمن (Jonathan Freedman) در مطالعاتش ادعا کرده است افرادی که این توانایی را دارند برای خودشان هدف تعیین کنند –هم کوتاه مدت و هم بلند مدت- شادتر هستند. ریچارد دیویدسُن (Richard Davidson) عصب شناس دانشگاه ویسکانسین دریافته است سختکوشی برای یک هدف و پیشرفت به سوی یک نقطه برای تحقق یک هدف نه تنها احساسات مثبت را فعال می کند-بلکه احساسات منفی مانند ترس و افسردگی را نیز سرکوب می‌کند. به گفته مایکل آرجایل (Michael Argyle) صرفاً داشتن یک طرح یا هدف بلند مدت به زندگی افراد معنا می‌بخشد. پیشرفت به سوی یک هدف نه تنها به کل زندگی هدف می‌دهد، بلکه به زندگی روزمره ساختار و معنا می‌بخشد، روابط اجتماعی را تقویت می‌کند و در دوران سخت زندگی به ما کمک می‌کند.

۹- خوش‌بینی می‌تواند زندگی شما را نجات دهدخوش بینی

در مدت هشت سال و نیم، نیمی از مردان به علت حمله قلبی دوم مردند و ما پاکت مهر شده را باز کردیم. آیا می‌توانستیم پیش‌بینی کنیم چه کسی دچار دومین حمله قلبی می-شود؟ هیچ‌کدام از عوامل خطر معمولی مرگ را پیش‌بینی نمی‌کند: نه فشار خون، نه کلسترول، و نه حتی شدت آسیب ناشی از اولین حمله قلبی. هشت سال و نیم قبل، تنها خوش‌بینی می‌توانست دومین حمله قلبی را پیش‌بینی کند: از میان شانزده نفر
از بدبین-ترین افراد، پانزده نفر مردند. از میان ۱۶ مرد خوش‌بین، تنها ۵ نفر مردند. این یافته‌ها مکرراً در مطالعات گسترده درباره بیماری‌های قلبی-عروقی، کاربرد اقدامات متنوع خوش‌بینانه را اثبات کرده‌اند.
افراد خوش‌بین‌تر  ۲۵درصد کمتر از حد متوسط دچار بیماری‌های قلبی-عروقی می‌شوند و افراد با کمترین میزان خوش‌بینی  ۲۵ درصد بیش از میانگین دچار بیماری‌های قلبی-عروقی می‌شوند. این روند مستمر بود و نشان می‌داد که خوش‌بینی بیشتر افراد را ایمن کرده درحالیکه خوش‌بینی کمتر افراد را ضعیف می‌کند.

۱۰- پیش‌بینی شادی، شادی‌تان را دو برابر می‌کند

در یک مطالعه، به داوطلبان گفته شد آنها برنده یک شام رایگان در یک رستوران فرانسوی عالی، شده‌اند و سپس از آنها پرسیده شد چه زمانی می‌خواهند به آنجا بروند. اکنون؟ امشب؟ فردا؟ اگرچه شعف ناشی از این وعده غذایی آشکار و وسوسه‌برانگیز بود ولی اکثر داوطلبان رفتن به رستوران را تا هفته بعد به تعویق انداختند. دلیل این تاخیر خودخواسته چیست؟ زیرا با یک هفته منتظر بودن، این افراد نه تنها چندین ساعت را صرف خوردن صدف و مزه مزه کردن شراب شاتو شوال بلان می‌کنند، بلکه آنها تمام مدت ۷روز را منتظر خوردن صدف و مزه مزه کردن شراب می‌مانند. پیشی گرفتن از لذت یک روش مبتکرانه برای دو برابر لذت بردن است.

Leave a reply