چگونه اعتماد به نفس‌ خود را افزایش دهیم

کارهای بسیارعادی که در اعتماد به نفس شما تاثیر بسیار زیادی دارند

تکنیک‌های ساده برای افزایش اعتماد به نفس‌

حتی بزرگ‌ترین مدیران نیز ممکن است گاهی کمبود اعتماد به‌نفس داشته باشند. اعتماد به‌نفس یک ویژگی ثابت نیست بلکه نوعی تفکر و مهارت است که در شرایط سخت برای حفظ آن باید تلاش کنید. اعتماد به‌نفس مانند همه‌ی مهارت‌ها به یادگیری، تمرین و تسلط نیاز دارد، اما هنگامی که بر آن تسلط پیدا کردید تغییر چشمگیری خواهید کرد. در این بخش قصد داریم چند تکنیک موثر برای افزایش اعتماد به‌نفس را به شما یاد دهیم. چگونه اعتماد به نفس‌ خود را افزایش دهیم ؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

۱- با اعتماد رفتار کنید.

در پاسخ به چگونه اعتماد به نفس‌ خود را افزایش دهیم با بگوییم که زبان بدن می‌تواند اعتماد به‌نفس یا عدم امنیت را نشان دهد. به گونه‌ای رفتار کنید و زبان بدن‌تان به صورتی باشد که آمادگی‌تان برای موقعیتی که در آن هستید را نشان دهد. اگر با اعتماد به‌نفس به نظر برسید و همانطور رفتار کنید که دوست دارید باشید، نه تنها می‌توانید خود را کنترل کنید بلکه دیگران نیز به شما اعتماد بیش‌تری خواهند داشت.

سرتان را بالا نگه دارید، قوز نکنید و صاف بنشینید، کمی شانه‌هایتان را عقب ببرید تا کمرتان صاف باشد و مستقیم به مخاطبتان نگاه کنید. محکم دست دهید و در حالی که مخاطب با شما صحبت می‌کنید با او تماس چشمی داشته باشید.چگونه اعتماد به نفس‌ خود را افزایش دهیم ؟ با اعتماد به نفس رفتار کنید.


پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیش‌تر در این زمینه دوره‌های آموزشی زیر را مشاهده کنید:

هیپنوتیزم کلامی در مذاکرات

معجزه زبان بدن؛ اشارات، مفاهیم و کاربردها

زبان بدن در مذاکرات

ارتباط اثربخش


۲- لباس مناسب بپوشید.

زمانی که ظاهر مناسبی دارید احساس بهتری نیز خواهید داشت. اگر لباس و وسایلی انتخاب کنید که مناسب شما باشند، مطابق با شغل و سبک زندگی‌تان باشند و باعث شوند احساس خوبی داشته باشد، ناخوداگاه اعتماد به‌نفس‌تان افزایش می‌یابد. همانطور که می‌خواهید به نظر برسید، لباس بپوشید و از اینکه با وسایل یا لباس‌هایتان شخصیت‌تان آشکار شود نترسید. جواهرات پرزرق و برق یا کروات رنگارنگ می‌تواند موضوع خوبی برای شروع یک مکالمه باشد. چگونه اعتماد به نفس‌ خود را افزایش دهیم ؟ لباسی بپوشید که شیک و راحت باشد.

۳- با قاطعیت صحبت کنید.

دفعه‌ی بعد که به سخنرانی، سخنران محبوبتان گوش کردید، به روش سخنرانی او با دقت توجه کنید. سخنرانان بزرگ با اطمینان و قاطعیت و با لحنی ثابت و ریتمیک حرف می‌زنند. به جای استفاده از «ام» یا «آه»، برای تاکید بر نظراتشان مکث می‌کنند.

استفاده از لحنی قاطع و نه خشن هنگام صحبت، اعتماد به‌نفس‌تان را افزایش می‌دهد و احساس می‌کنید عزت‌نفس‌تان بیش‌تر شده است. برای ایجاد قاطعیت در صدا سعی کنید تند و عصبی صحبت نکنید، با صدای بیش از حد بلند یا با خنده صحبت نکنید. مردم اگر حس رهبری را درون شما ببینند با توجه‌ی بیش‌تری به حرف‌های شما گوش می‌کنند. چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم ؟ با اطمینان صحبت کتید.

۴- مثبت‌اندیش باشد.

انرژی مثبت منجر به شکل‌گیری نتایج مثبت می‌شود، پس نیمه‌ی پر لیوان را ببینید و ذهن‌تان را بر فعل توانستن متمرکز کنید. از افکار منفی و صحبت کردن با خود که باعث کاهش اعتماد به‌نفس می‌شود بپرهیزید. لبخند بزنید، بخندید و با افراد مثبت و شاد ارتباط داشته باشید. هنگامی که احساس خوبی دارید اطرافیان شما از معاشرت با شما لذت می‌برند.

دفتری داشته باشید که هر روز در آن اتفاقات و کارهای خوبی که انجام داده‌اید را بنویسید تا آن‌ها را فراموش نکنید و برای این لحظات شکرگزار باشید. هنگامی که قدر لحظات را می‌دانید و شکرگزار هستید احساس آرامش و اعتماد به‌نفس بیش‌تری خواهید داشت. چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم ؟ افکار منفی را دور بریزید.

۵- فعالیت کنید.

شما بیش از آنچه به نظر می‌رسید می‌توانید اعتماد به نفس داشته باشید. با اعتماد به نفس بودن را تمرین کنید، برای مثال در یک مراسم با غریبه‌ها حرف بزنید یا پروژه‌ای را که معمولاً رد می‌کنید را بپذیرید. اگر با اعتماد به‌نفس بودن را تمرین کنید به زودی این ویژگی در شما درونی می‌شود.

بی‌تحرکی و انجام ندادن هیچ کاری، ترس و شک را افزایش می‌دهد و در مقابل فعالیت اعتماد و شجاعت را بیش‌تر می‌کند. برای تمرین، نکات ضعف و قوت خود را بنویسید. بسیاری می‌گوید باید روی نقاط ضعف‌تان کار کنید اما بهتر است نقاط قوت خود را بشناسید و بر آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید. هنگامی که بر ویژگی‌های مثبت خود تمرکز کردید، اعتماد به‌نفس‌تان بالا می‌رود.چگونه اعتماد به نفس‌ خود را افزایش دهیم ؟ نقاط قوت خود را بشناسید.


در یادداشت‌های زیر می‌توانید نکات بیش‌تری درباره‌ی افزایش اعتماد به‌نفس و زبان بدن بخوانید:

روش های افزایش اعتماد به نفس

۴راز برای تفسیر زبان بدن

چگونه زبان بدن واقعیت شما را آشکار می کند


۶- آماده باشید.

آمادگی مانع عملکرد ضعیف می‌شود؛ آمادگی بیش‌تر باعث می‌شود نسبت به قابلیت‌ها و توانایی‌های خود اعتماد و اطمینان بیش‌تری داشته باشید. آمادگی به شما کمک می‌کند هنگام مواجه شدن با اتفاقات غیرمنتظره، کم‌تر دچار اشتباه شوید.

درباره‌ی شغل، رشته، اهداف و هر چیزی که به شما برای رسیدن به موفقیت کمک می‌کند اطلاعات بیش‌تری کسب کنید. قبل از شروع هر کاری، ابتدا به این مسئله فکر کنید که با انجام آن به چه چیزی می‌خواهید برسید. سعی نکنید همزمان کارهای زیادی انجام دهید. کارهای پیچیده را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید تا بتوانید آن‌ها را مدیریت کنید. چگونه اعتماد به نفس‌ خود را افزایش دهیم ؟ برای هر شرایطی آماده باشید.

کریتون ویلیامز آبراهام، ژنرال ارتش امریکا، می‌گوید «وقتی می‌خواهید فیلی را بخورید، هر دفعه فقط یک گاز بزنید.» اگر صبور باشید و پشتکار داشته باشید، خیلی زود اعتماد به‌نفس لازم را به دست خواهید آورد.

1 نظر

نظر بگذارید