چرا در مصاحبه کاری رد می‌شوید؟

چگونه هر هفته یک کتاب بخوانیم؟

بهترین روش مطالعه کتاب در یک هفته

چطور می‌توان هر هفته یک کتاب بخوانیم؟ بهترین روش مطالعه یک کتاب در یک هفته چیست؟ مایکل جیمنز (Michael Jimenez) استاد تاریخ امریکای لاتین می‌گوید: لازم نیست همه‌ی کتاب‌ را بخوانید بلکه باید آن‌ را بفهمید. هنگام خواندن کتاب‌های داستانی باید وارد دنیایی شوید که نویسنده خلق کرده و باید آن را کلمه به کلمه بخوانید اما نیاز نیست کتاب‌های غیر داستانی مانند کتاب‌های تجاری را کلمه به کلمه بخوانید زیرا هرچه بیش‌تر این کتاب‌ها را بخوانید سریع‌تر می‌توانید به دیدگاه نویسنده پی ببرید و این دیدگاه‌ها را در کارتان استفاده کنید. پروفسور جیمنز برای خواندن کتاب‌های غیرداستانی توصیه‌های دارند که با هم آن‌ها را مرور می‌کنیم.

۱- از نویسنده شروع کنید.

نویسنده‌ی کتاب کیست؟ بهترین روش مطالعه این است که ابتدا بیوگرافی نویسنده را بخوانید. اگر بتوانید مصاحبه یا مقاله‌ای درباره‌ی نویسنده‌ی کتاب پیدا کرده و سریع آن را بخوانید می‌توانید با دیدگاه و نظراتش آشنا شوید.


برای یادگیری نکات بیش‌تر وب‌یادهای زیر را مشاهده کنید:

مدیریت موثر زمان

شناخت توانایی ها


۲- نام کتاب، عناوین، سرفصل‌ها و فهرست کتاب را بخوانید.

محتوای اصلی کتاب چیست؟ چگونه این محتوا در کتاب توضیح داده شده است؟ با خواندن نام، سرفصل و فهرست کتاب احتمالاً می‌توانید به ایده‌ی اصلی کتاب پی برده و آن را برای کسی که نخوانده توضیح دهید.

۳- مقدمه و نتایج را بخوانید.

معمولاً نویسنده در بخش آغازی و انتهایی کتاب نظر و دیدگاهش را بیان می‌کند بنابراین این بخش‌ها را کلمه به کلمه اما به سرعت بخوانید. با خواندن عناوین کتاب شما متوجه‌ی دیدگاه نویسنده شده و در مقدمه با چگونگی شرح دادن این دیدگاه و در بخش نتیجه آنچه که نویسنده امیدوار است با خواندن سایر بخش‌ها متوجه شده باشید گفته می‌شود.

۴- هر فصل را به سرعت بخوانید.

عنوان و چند پاراگراف اول یا چند صفحه اول هر فصل را بخوانید تا متوجه‌ی ارتباط آن بخش با سایر بخش‌های کتاب شوید. عناوین فرعی را نگاه کنید. خط اول و آخر هر پاراگراف را بخوانید. اگر با خواندن این دو جمله متوجه منظور آن پاراگراف نشدید، آن را کامل بخوانید. هنگامی که متوجه‌ی دیدگاه اصلی هر فصل شدید بقیه‌ی صفحات را نگاهی اجمالی کنید زیرا مفهوم بقیه‌ی صفحات برای شما آشکار است و فقط دیدگاه اصلی در آن صفحات تکرار شده است.


دوستان وب‌یادی پیشنهاد می‌کنیم یادداشت‌های زیر را نیز مطالعه کنید:

راستش را بگو، تو هم از مطالعه بدت می‌آید؟

۳ نکته در مورد افزایش توان یادگیری

اقتصاد برای همه


۵- در آخر فهرست مطالب را مجدداً بخوانید.

هنگامی که خواندن کتاب به پایان رسید یک بار دیگر فهرست مطالب را بخوانید و آن را در ذهنتان مرور کنید. بخش‌ها و دیدگاه‌های اصلی کتاب را در ذهن بررسی کنید.

هنگام خواندن کتاب می‌توانید این سوالات را از خود بپرسید:

  • با کدام بخش موافق هستم؟
  • با کدام بخش مخالف هستم؟
  • به چه سوالاتی درباره‌ی این موضوع در این کتاب پاسخ داده نشده است؟
  • درباره‌ی کدام بخش می‌خواهم با دیگران صحبت کنم؟
  • درباره‌ی کدام بخش باید بیش‌تر فکر کنم؟

این تکنیک کتاب‌خوانی بسیار سریع‌تر از روش سنتی کلمه به کلمه است است و با آن می‌توانید در ۱-۲ ساعت یک کتاب بخوانید زیرا شما محتوای کتاب را نمی‌خوانید بلکه آن را می‌فهمید و تمام مدت خواندن ذهنتان فعال است.

3 نظر

  1. Pouya.sheikh-hasani ۱۱ مرداد, ۱۳۹۵ at 03:25 Reply

    بنظرم برای “انتخاب کتاب” ۳ مورد اول مدل مفیدی هست، من خودم به این شکل کتاب میخرم.
    البته اگر کتابفروشی دنجی پیدا کنم.

نظر بگذارید