بهبود رتبه الکسا

آیا بهبود رتبه الکسا برای سایت شما مفید است؟

شرکت الکسا اینترنت، شرکتی در کالیفرنیا است که داده ها و تحلیلهای ترافیک وب را به صورت تجاری ارائه می‌کند. این شرکت زیرمجموعه ای از شرکت آمازون است.

این شرکت در سال ۱۹۹۶ به عنوان یک شرکت مستقل تاسیس شد و در سال ۱۹۹۹ توسط آمازون خریداری گردید. نوارابزار الکسا داده هایی را از رفتار کاربر جمع آوری کرده و آنها را به وب سایت الکسا منتقل می‌کند. این شرکت در وب سایت خود داده ها را ذخیره کرده و تحلیل‌هایی را بر روی آن‌ها انجام می‌دهد. این فرایند پایه و اساس گزارش های ترافیک وبی است که این شرکت ارائه می‌کند. بنابر اطلاعاتی که در وب سایت الکسا ارائه شده است، سایت این شرکت ارائه دهنده داده های ترافیکی، رده بندی جهانی و سایر اطلاعات در ۳۰ میلیون وب سایت است و در سال ۲۰۱۵ وب سایت آن بالای ۶٫۵ میلیون بازدید کننده در هر ماه داشته است.
[nextpage title="فعالیتها و تاریخچه"]
شرکت الکسا در سال ۱۹۹۶ توسط کارآفرینان آمریکایی بریستر کاله (Brewster Kahle) و بروس گیلیات (Bruce Gilliat) بنا نهاده شد. نام این شرکت جهت ادای احترام به کتابخانه الکساندر در زمان مصر بطلمیوسی انتخاب شد. این نام، بین بزرگترین پایگاه دانش در دنیای قدیم و پتانسیل اینترنت برای تبدیل شدن به پایگاهی مشابه از دانش، توازن برقرار کرده است.

در ابتدا الکسا نوارابزاری را به کاربران اینترنت ارائه می‌کرد که به آن‌ها بر اساس روند ترافیکی کاربرانش پیشنهاد می‌کرد که در قدم بعدی کجا بروند. علاوه بر این، اطلاعات دیگری را برای هر وب سایت ارائه می‌کرد از جمله اینکه: به نام چه کسی ثبت شده است، چند صفحه دارد، چه تعداد سایت دیگر به این سایت لینک داده اند و در چه فواصل زمانی آپدیت می‌شود. فعالیت‌های الکسا با آرشیو کردن صفحات وب گسترش پیدا کرد. در سال ۱۹۹۸، این شرکت یک کپی از آرشیوش را با حجم دو تترابایت به کتابخانه کنگره اهدا کرد. الکسا از طریق خزندگان وب خود هنوز به تامین آرشیو اینترنت ادامه می دهد.

در سال ۱۹۹۹، زمانیکه این شرکت از نسخه اولیه خود که فراهم کردن موتور جستجوی هوشمند بود تغییر مسیر داد، توسط آمازون با قیمتی در حدود ۲۵۰ میلیون خریداری شد. در اوایل سال ۲۰۰۲ الکسا همکاری مشترک را با گوگل و در ژانویه ۲۰۰۳ نیز همکاری خود را با دایرکتوری دی‌موز (DMOZ) آغاز کرد. در می ۲۰۰۶، آمازون موتور جستجوی بینگ را جایگزین گوگل کرد. در دسامبر ۲۰۰۶، آمازون جستجوی عکس الکسا را راه اندازی نمود.

در دسامبر ۲۰۰۵، الکسا ایندکس گسترده جستجو و امکانات خزنده وب خود را از طریق مجموعه ای از وب سرویس ها و API ها برای برنامه‌های بیرونی باز کرد. این امکانات به عنوان مثال می‌توانستند برای ایجاد موتورهای جستجوی عمودی استفاده شوند. در ماه می ۲۰۰۷ الکسا API خود را به مقایسه سه وب سایت محدود کرد و سایز نمودارهایی که در Flash قرار می‌گرفتند را نیز کاهش داد و تبلیغات اجباری را نیز اضافه کرد.

در آوریل ۲۰۰۷، طرح دعوی در برابر هورن بیکر (Hornbaker) منجر به توقف تخلف نشان تجاری توسط سرویس استتساهولیک (Statsaholic) گردید. بر اساس طرح دعوی، الکسا مدعی شد که هورن بیکر نمودارهای ترافیکی را برای کسب درآمد به سرقت می برده است. هورن بیکر عنوان الکسا را از خدمات خود در ۱۹ مارچ ۲۰۰۷ حذف کرد.

در ۲۷ نوامبر ۲۰۰۸، آمازون اعلام کرد که سرویس جستجوی وب الکسا مشتری جدیدی نمی‌پذیرد و خدمات آن برای مشتریان فعلی نیز در ۲۶ ژانویه ۲۰۰۹ قطع خواهد شد. از آن به بعد الکسا شرکتی شد که کاملاً بر تجزیه و تحلیل متمرکز است.

در ۳۱ مارچ ۲۰۰۹، الکسا طراحی جدید وب سایتش را رونمایی کرد. سایت جدید معیارهای ترافیکی جدیدی را ارائه می‌کرد مانند میانگین صفحات بازدید شده توسط هر کاربر، نرخ پرش و مدت زمانی که کاربر بر روی سایت می‌ماند. در هفته های بعد، الکسا امکانات جدیدی را اضافه کرد مانند اطلاعات جمعیت شناختی کاربران، روند کلیک کردن و آمارهای ترافیک حاصل از جستجو. الکسا این امکانات جدید را برای رقابت با سایر خدمات تجزیه و تحلیلی ارائه کرد.

ارزیابی حریم خصوصی و بد افزار تولبار الکسا

تعدادی از شرکتهای آنتی ویروس، نوار ابزار این سایت را بررسی کرده‌اند. نوار ابزار ارائه شده برای اینترنت اکسپلورر ۷ توسط مایکروسافت دیفندر به عنوان بدافزار شناسایی شد. شرکت سمنتک هم این نوارابزار را به عنوان “trackeware”  دسته بندی کرد و شرکت مک کافی نیز آن را به عنوان “adware” شناسایی نمود. سرویس مشاوره سایت مک کافی، الکسا را به عنوان «سبز» رتبه نبدی کرد به این معنی که مشکل عمده ای نداشته است و نگرانی هایی در مورد مقادیر پایین دانلود وجود دارد که مردم اکثرا آن را به عنوان تبلیغ یا سایر برنامه هایی که مورد نیاز نیست در نظر می‌گیرند.

اگرچه حذف کردن یک اشتراک پولی در حساب کاربری الکسا امکان پذیر است، اما این امکان وجود ندارد که یک حساب کاربری از طریق هیچ رابط وبی پاک شود و فقط کاربر می‌تواند از طریق صفحه پشتیبانی با شرکت تماس بگیرد

رتبه الکسا چیست؟

رنک الکسا عددی است که این سایت برای رتبه سایت شما نشان می‌دهد که بر اساس ترافیک، نمایش سایت شما در نتایج جستجو و سنجش میزان محبوبیت سایت شما توسط این سایت تخمین زده شده است. هر چه این عدد کمتر باشد، نشان از پر ترافیک بودن و مقبولتر بودن سایت شما در نزد بینندگان است. برای مثال شما می توانید رنک سایت وبیاد را در این لینک ببینید: http://www.alexa.com/siteinfo/webyad.com

تقسیم بندی پارامترهای رنکدهی
عده زیادی فکر می‌کنند که الکسا در سیستم رنکدهی خود فقط از نمونه ردیابی ترافیکی که در وب جمع آوری می‌کند استفاده می‌کند. در صورتی که چنین چیزی اشتباه می‌باشد. الکسا بر اساس مجموعه‌ای از پارامترها و ضوابط، امتیاز سایت و رنک آن را مشخص می‌نماید.

۵ مورد زیر از جمله پارامترهایی هستند که در این رتبه بندی می‌توان تاثیرگذار دانست:

  1. نمونه ردیابی شده ترافیکی
  2. محتوی یکتا و با کیفیت در سایت
  3. بک لینک های سایت
  4. سوشال سیگنال های سایت و شبکه های اجتماعی
  5. عموما مواردی که در سئو سایت موثر می باشند به نوعی در رتبه الکسا موثر هستند

 

الکسا ترافیک شما را چگونه ردیابی می کند؟

ردیابی توسط نوار ابزار

این سرویس سایتها را عمدتاً بر اساس ردیابی نمونه ای از ترافیک، رتبه بندی می‌کند. این نمونه، کاربران نوارابزار آن بر روی مرورگرهای اینترنت اکسپلورر، فایرفاکس و کروم هستند. نوار ابزار شامل یک مسدود کننده پاپ آپ، جعبه جستو و لینک به سایت آمازون و الکسا و همچنین رتبه وب سایت در حال مشاهده را نیز نمایش می‌دهد. علاوه بر این، به کاربران این امکان را می‌دهد که به وب سایت نمره بدهند و لینکهایی را از سایت های مرتبط ببینند. در اوایل سال ۲۰۰۵، این سایت اعلام کرد که نوار ابزار آن ۱۰ میلیون دانلود داشته است؛ البته شرکت اظهار نظری درباره تعداد استفاده فعال از نوار ابزار خود نکرد.

در ابتدا، صفحات وب تنها بر اساس کاربرانی که نوارابزار الکسا را داشتند، رتبه بندی می‌شدند. این اطلاعات می‌توانست جانبدارانه باشد و منجر به بحث درباره این شد که کاربران آن چقدر می‌توانند نماینده رفتار همه کاربران باشند بخصوص درباره سایتهایی که مقدار مشاهده پایینی داشتند. در سال ۲۰۰۷، مایکل ارینگتون مثالهایی را از رتبه بندی الکسا ارائه کرد که با داده های خدمات تجزیه و تحلیل کامسکور (comScore) تناقض داشت به عنوان نمونه یوتیوب را بالاتر از گوگل رتبه بندی کرده بود.

بعد از اینکه آمازون نوارابزار A9 خود را کنار گذاشت تا سال ۲۰۰۷، پلاگین فایرفاکس تنها انتخاب برای کاربران فایرفاکس بود. در ۱۶ ژانویه ۲۰۰۷ الکسا یک نوار ابزار رسمی با نام اسپارکی (Sparky) برای فایرفاکس منتشر کرد.

در ۱۶ آوریل ۲۰۰۸ بسیاری از کاربران تغییرات زیادی را در رتبه بندی خود گزارش کردند. الکسا همان روز اعلام کرد که سیستم رتبه بندی خودش را به روز رسانی کرده است و ادعا کرد که در حال حاضر داده های بیشتری را علاوه بر نوارابزار خودش مورد بررسی قرار می‌دهد.

ردیابی توسط آمارهای رسمی

با استفاده از خدمات حرفه ای، صاحبان وب سایت می‌توانند برای آمارهای رسمی ثبت نام کنند. این خدمت به الکسا اجازه می‌دهد که به داده های بیشتری از ترافیک سایت دسترسی داشته باشد. صاحبان سایت کدهای جاوا اسکریپتی را در هر صفحه از وب سایت خود قرار می‌دهند، که اگر کاربر اجازه بدهد، داده های بیشتری را از ترافیک سایت به سرورهای الکسا ارسال می‌کند و اجازه می‌دهد که آمارهای صحیح تری را ارائه کند.

چگونه می توان رنک الکسا را بهبود داد؟
اصولا باید دید آیا رنک در این سایت برای شما آنقدر مهم است که بخواهید آن را بهبود بدهید یا خیر. از دید اینترنت مارکتینگ رنک الکسا به صورت مستقیم به هیچ دردی نمی‌خورد. اما یک سنجه بیرونی است که خیلی ها در ایران زمانی که می‌خواهند اطلاعاتی راجع به یک سایت را در کوتاهترین مدت ممکنه به دست بیاورند سراغ این سایت می‌روند. می‌توان با در نظر گرفتن این پدیده رنک الکسا را در اعتبار یک سایت به نوعی موثر دید.

بانربرین کسب رنک در این سایت برای بسیاری از مدیران و صاحبان سایت ها امری جذاب است و باعث می‌شود بسیاری به دنبال یافتن راه میانبر بروند. به شما پیشنهاد می‌کنم برای بهبود رنک سایت خود به سراغ راه های غیر اصولی مانند خرید آی پی و ترافیک غیر واقعی نروید. چرا؟

زیرا با این کار با به دست آوردن یک رنک، به سئو سایت خود صدمه زده‌اید و هیج نفع دیگری نیز عایدتان نشده است.

بهترین شیوه برای بهبود رنک سایتتان بهینه کردن آن برای موتورهای جستجو و کسب ترافیک از روشهای اصولی است.

 

چگونه می توان تقلب در الکسا را تشخیص داد؟
منابع ترافیکی در اینترنت مشخص هستند. بخش زیادی از گوگل بخشی دیگر از ترافیک مستقیم، تبلیغات، اپلیکیشن های اینترنتی، ایمیل مارکتینگ و ... تامین می‌شود.

شما می‌توانید برای تشخیص تقلب، سایت های مشابه را با سایت مذکور مقایسه نمائید. معمولا نسبت‌های یکسانی بین منابع ترافیکی سایت های مشابه وجود دارد. در صورتی که پارامتری غیر عادی وجود داشت، باید آن را بررسی کنید که آیا ترافیک حقیقی سایت و پتانسیل آن می تواند تغییری این چنینی ایجاد کند یا نه. برای مثال سایتی هست که از رقبای خود رنک بسیار بالاتری دارد. ولی در بین سایت‌های مشابه در کلیدواژه های  یکسان رتبه پائینتری دارد و در سایر موارد نیز با سایت های رقیب خود همتراز است، پس اینجا جایی است که باید شک کرد که منشا ترفیک این سایت چیست و چگونه این رتبه را در الکسا  کسب کرده است؟.

1 نظر

نظر بگذارید