سخنرانی های بزرگ تاریخ

سخنرانی‌هایی که دنیا را تغییر دادند

سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ

در طول تاریخ همواره شاهد سخنرانی‌های بزرگی بوده‌ایم که بسیاری از مردم را تحت‌تاثیر قرار داده و مسیر گذشتگان ما را تغییر داده است. از موعظه‌ی عیسی مسیح بر سر کوه تا سخنرانی‌های رهبران دنیای مدرن، برای میلیون‌ها انسان الهام‌بخش بوده‌اند. سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ کدامند؟

۱- سخنرانی گتیسبورگ

این سخنرانی که از ۲۷۲ کلمه تشکیل شده و ۳ دقیقه طول کشید و در ۱۹ نوامبر ۱۸۶۳ توسط آبراهام لینکلن ایراد شده، یکی از بزرگ‌ترین سخنرانی‌های تاریخ امریکا است. این سخنرانی به همراه قانون اساسی و بیانیه‌ی استقلال، اسناد پایه در آزادی امریکا هستند. بعد از نبرد گتیسبورگ که در آن ۸۰۰۰ سرباز کشته و در گورهای دسته‌جمعی دفن شدند، برای آن‌ها مراسم یادبودی برگزار شد که در آن از لینکن برای سخنرانی دعوت شد. او متن سخنرانی را در پشت پاکت‌نامه و در قطار نوشته بود اما تاثیر عمیق کلمات او تا نسل‌های بعد نیز باقی ماند. سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ کدامند?

سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ

۲- رویایی دارم

سخنرانی ایراد شده توسط مارتین لوتر کینگ جونیور در ۲۸ آگوست ۱۹۶۳ در واشنگتن دی‌.سی بی‌شک یکی از نقاط برجسته در تاریخ امریکا است. یک قرن پس از سخنرانی گتیسبورگ و اعلام آزادی، وعده‌‌ی برابری هنوز کاملاً تحقق نیافته بود. سیاهپوستان امریکایی هنوز تبعیض‌نژادی را تجربه می‌کردند اما در این میان، سخنرانی دکتر کینگ پیام‌آور امید برای جامعه‌ی سیاه‌پوست بود. سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ کدامند?

سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ

۳- شهروندی در جمهوری

تئودور روزولت در پایان دوره‌ی ریاست‌جمهوری خود سفری به افریقا و اروپا داشت. در ۲۳ آوریل ۱۹۱۰ در دانشگاه پاریس از او برای ایراد سخنرانی دعوت شود. او در این سخنرانی درباره‌ی نیازهای شهروندی و اینکه چگونه کشورهای دموکراسی مانند امریکا و فرانسه می‌توانند در میان عقاید فاشیستی ملت‌های دیگر قوی و استوار بمانند، صحبت کرد. این سخنرانی به «انسان در صحنه» معروف است. سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ کدامند?سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ


در یادداشت‌های زیر می‌توانید توضیحات و مثال‌های بیش‌تری در این زمینه مشاهده کنید:

نکاتی برای یک سخنرانی راحت

چرا سخنرانی برای یک جمع، وحشت‌آور است؟


۴- یا مرگ، یا آزادی

یکی دیگر از معروف‌ترین سخنرانی‌های تاریخ اخیر، سخنرانی پاتریک هنری در ریچموند، ویرجینیا، در ۲۳ مارس ۱۷۷۵ است. هنری همیشه در مرکز احساسات انقلابی قرار داشت و برای قانون تمبر در سال ۱۷۶۴ فعالیت‌های زیادی انجام داد. او با ایراد کردن «سخنرانی خیانت» برای مردم ویرجینیا خواستار ممنوعیت این قانون شد. هنگامی که تنش‌ها بین مستعمرات و پادشاهی افزایش یافت و میهن‌پرستان ماساچوست خود را برای جنگ آماده می‌کردند او با گفتن جمله‌ی معروف «یا به من آزادی بده یا مرگ» آن‌ها را به تقویت نیروی دفاعی تشویق کرد. سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ کدامند?

سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ

۵- خطابه‌ی تشییع جنازه

پریکلس سیاست‌مدار، سخنران و جنگ‌سالاری که توسیدید او را «اولین شهروند آتن» می‌خواند این سخنرانی را در سال ۴۳۱ پیش از میلاد ایراد کرده است. او شخصاً توسط فیلسوف بزرگی چون آناگوراس تربیت یافته و با کلمات تاثیرگذار خود مردم آتن را برای ساخت صدها معبد از جمله معبد معروف پانتئون تشویق کرد. او در سالگرد تشییع کشته‌شدگان در جنگ، شکوه آتن را به مردم یادآور شد و گفت این قهرمانان بیهوده کشته نشده‌اند؛ درست مانند آنچه دو هزار سال بعد آبراهام لینکلن در مراسم گتیسبورگ به زبان آورد. سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ کدامند?

سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ

۶- بهترین ساعات

وینستون چرچیل در ۱۸ ژوئن ۱۹۴۰ در مجلس عوام سومین و آخرین سخنرانی خود در طی جنگ فرانسه را ایراد کرد. آلمان‌ها در ۱۰ می ۱۹۴۰ به فرانسه یورش برده بودند، اما بدترین و تلخ‌ترین ساعات برای فرانسه زمانی بود که در ۱۴ ژوئن پاریس سقوط کرد و شهر به آلمان‌ها تسلیم شد. در آن زمان انگلستان در اروپا تنها سنگر دموکراسی در مقابل آلمان فاشیست بود. سخنرانی چرچیل برای تقویت روحیه‌ی شهروندان و سربازان انگلیسی همانند نوری روشن در آن ساعات تاریکی بود. سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ کدامند?

سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ

۷- وظیفه،افتخار و کشور

ژنرال داگلاس مک‌آرتور یکی از فرمانده‌های معروف نیروهای متفقین در طول جنگ جهانی دوم بود. او در سال ۱۹۶۲ هنگام دریافت جایزه‌ی تایر سیلوانوس برای خدمات درخشان به ملت سخنرانی ایراد کرد و سربازانی که مسیر گذشته‌ی او را در پیش داشتند مخاطب قرار داد و اظهار داشت جوانمردی، تجربه در میدان جنگ و فداکاری را به خاطر «وظیفه، افتخار و کشور» انجام ‌داده و اهداف آن‌ها را به عنوان سرباز یادآور شد. سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ کدامند?

سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ


دوستان عزیز پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با مهارت‌های سخنوری وب‌یاد‌های زیر را مشاهده کنید:

آموزش سخنرانی و فن بیان

معجزه زبان بدن؛ اشارات، مفاهیم و کاربردها


۸- لغو قانون بردگی

ویلیام ویلبرفورس عضو پارلمان بریتانیا به مسیحیت گرویده و بعدها طرفدار الغای برده‌داری شد. به عنوان یک مسیحی، او به دنبال اصلاح زشتی و بدی در درون خود و جهان بود و چون یکی از مسائل اخلاقی در زمان او برده‌داری بود، او مطالعات زیادی انجام داد و با برخی افراد فعال ضدبرده‌داری ملاقات کرد. در ۱۲ می ۱۷۸۹، ویلبرفورس سخنرانی پرشوری درباره‌ی دلایلی که باید تجارت برده متوقف و لغو شود در جلوی مجلس عوام ایراد کرد. همچنین لایحه‌ای برای لغو تجارت برده به مجلس داد ولی لایحه تصویب نشد، اما او کار خود را متوقف نکرد و پس از سال‌ها تلاش در سال ۱۸۰۷ قانون تجارت برده‌داری لغو شد. سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ کدامند?

سخنرانی های بزرگ تاریخ

۹- اسکندر کبیر

بسیاری از مردم اسکندر کبیر را به دلیل فتوحاتش می‌شناسند و تعدادی کمی از قدرت سخنوری او اطلاع دارند. توانایی سخنوری او هنگامی که تحت نظارت ارسطو درس می‌خواند پرورش یافت و در جنگ‌ها برای برانگیختن احساسات و نیروی افرادش از این توانایی استفاده می‌کرد. اسکندر پس از ۱۰ سال حکومت بر امپراطوری فارس، تصمیم گرفت قلمرو خود را تا هند ادامه دهد ولی با دفاع پروس شاه و ارتشش روبرو شد. ارتش اسکندر به دلیل جنگ‌های پی‌درپی خسته بوده و آرزو داشتند به خانه برگردند؛ بنابراین او در سال ۳۲۶ قبل از میلاد برای ترغیب افرادش به ادامه‌ی جنگ وپیروزی سخنرانی ایراد کرد. سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ کدامند?

سخنرانی های بزرگ تاریخ

۱۰- اولین سخنرانی

همه‌ی رؤسای جمهور در آغار کار سخنرانی ایراد می‌کنند اما هیچ‌کدام به اندازه‌ی اولین سخنرانی رئیس جمهوری جوان و بلندپرواز یعنی جان‌اف.کندی مهیج نیست. کندی به عنوان ۳۵ رئیس‌جمهور امریکا، چشم‌اندازی تازه و روشن را برای ملت امریکا پس از چند دهه جنگ ترسیم کرد و شهروندان امریکایی با شنیدن سخنان او احساس کردند به سوی افق‌های جدید و روشنی پیش می‌روند. سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ کدامند?

سخنرانی های بزرگ تاریخ

۱۱- وداع با بیسبال

سخنرانی معروف لوگریگ در استادیوم یانکی در روز ۴ جولای ۱۹۳۹، یکی از افتخارات زندگی حرفه‌ای او است. گریگ که از نوعی بیماری فلج‌کننده رنج می‌برد و این بیماری اکنون با نام او شناخته شده است، در این سخنرانی به جای صحبت درباره‌ی زوایای تاریک بیماری خود، از لحظاتی که در میادین ورزشی بوده  اظهار خوشحالی کرد و به دلیل رکورد ۲۱۳۰ بازی متوالی خود جوایزی دریافت کرد. سخنرانی‌ های بزرگ‌ تاریخ کدامند?

سخنرانی های بزرگ تاریخ

2 نظر

  1. منوچهر کیانپور ۲۳ بهمن, ۱۳۹۴ at 09:01 Reply

    سخنرانی هایی که دنیا را تغییر دادند عنوان و موضوع بسیار خوب و جالبی است خواندن این مطالب و در نتجه توجه و غور در آن باعث رشد و اعتلای شخصیت خواننده و اجتماع می گردد از این نظر پرداختن به آن بسیار مفید و سودمند خواهد بود اما به نظر بنده جای دو سخنرانی در اینجا بسیار خالی است اول سخنرانی پیغمبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص ) در غدیر خم که حتما از نظر تاریخ سازی و ایجاد تغییر در تاریخ نمونه ندارد و دوم اکر به عصر حاضر برگردیم سخنرانی امام خمینی (ره) در بهشت زهرا در سال ۱۳۵۷که حتما در ساختن تاریخ تاثیرات بسیار بسزایی داشته و خواهد داشت که تاثیرات آن در آینده بروز وظهور می یابد و بنظرم در وب یاد جایش خالی است.ومطلب دیگری که پیشنهاد می کنم به آن بپردازید سرگذشت مردان بزرگ تاریخ است از گذشته وحال

    • زهرا حیدری ۲۴ بهمن, ۱۳۹۴ at 10:08 Reply

      سلام ممنون از نظرتون آقای کیانپور عزیز، درسته حق با شما است. چشم در فرصت مناسب به این موضوعات هم پرداخته میشه و حتما با کارشناس مربوطه پیشنهادتون رو مطرح میکنیم. موفق باشید دوست عزیز

نظر بگذارید