پیری و جوانی

شما هم احساس پیری می‌کنید؟

عوامل تاثیرگذار بر احساس جوانی

گاهی در اوج جوانی احساس پیری می‌کنیم و گاهی برعکس در اوج پیری احساس جوانی داریم؛ این سوال به وجود می‌آید که راز جوانی چیست؟

آلن لانگر (Ellen Langer) روانشناس و استاد دانشگاه هارواد در سال ۱۹۷۹ آزمایشی انجام داد که در آن از یک گروه از مردان ۷۰ ساله خواسته شد درباره‌ی خاطراتشان در سال ۱۹۵۹ صحبت کنند و گروهی دیگر باید مانند سال ۱۹۵۹ زندگی می‌کردند. دو گروه به مدت یک هفته به گونه‌ای زندگی کردند که گویی ۲۰ سال جوان‌تر هستند. در پایان هر دو گروه در شنیدن ، عملکرد مستقل و حافظه پیشرفت‌هایی (در تست هوش، گروه اول ۴۴% و گروه دوم ۶۳% پیشرفت داشتند) نشان دادند و گروه دوم در عکس‌ها
یی که بعد از آزمایش گرفته شد نسبت به عکس‌های قبل از آزمایش جوان‌تر به نظر می‌رسیدند.

مطالعات متعدد نشان می‌دهند افکار مثبت درباره‌ی پیری، علاوه بر سلامتی، ۷٫۵ سال طول عمر را افزایش می‌دهد. زنانی که موهایشان را رنگ می‌کنند بیش‌تر احساس جوانی کرده، کمتر دچار فشار خون شده و در عکس‌ها جوان‌تر به نظر می‌رسند.

لانگر می‌گوید زنانی که همسران جوان دارند بیش‌تر عمر می‌کنند و زنانی که همسر پیر دارند طول عمر کمتری دارند؛ طرز فکر ما درباره‌ی سن و پیری بر احساس پیری و جوانی در ما تاثیر می‌گذارد.

ما رفتارها و کارهایمان را براساس باورهای اجتماعی که درباره‌ی رفتارهای مناسب برای یک سن خاص وجود دارد، ارزیابی می‌کنیم و شدیداً تحت تاثیر این باورها هستیم. ذهن و افکار ما بیش از آنچه تصور می‌کنیم بدنمان را کنترل می‌کند؛ در واقع فرآیندهایی نظیر فشار خون و ضربان قلب که تصور می‌کنیم خارج از کنترل ما هستند، را با ذهنمان کنترل می‌کنیم.

باورها و اعتقادات در زندگی ما چقدر تاثیر دارند؟ آیا با تغییر نگرش و باورهایمان، می‌توانیم زندگیمان را تغییر دهیم؟ چه عواملی تاثیر مثبت بر احساس جوانی در ما دارد؟ در ادامه چند عامل موثر بر احساس جوانی را شرح می‌دهیم.

۱- تلقینتلقین

همه ما درباره‌ی تلقین یا اثر پلاسبو شنیده‌ایم. اثر پلاسبو به این معنا است که شما باور دارید با قرص استامینوفن معده درد شما خوب می‌شود یا با یک اسپری معمولی شما جذاب‌تر به نظر می‌رسید. اثر پلاسبو در ورزش و سلامتی نیز تاثیر دارد. در مطالعه‌ای به زنان گفته شد کار کردن نوعی
ورزش است، بعد از ۴ هفته این زنان در مقایسه با یک گروه کنترل شده، سالم‌تر بوده و وزن کم کرده بودند. در آزمایشی دکتر لانگر نشان داد وقتی بیمار به یک درمان دارویی اعتقاد دارد %۹۰-۷۰% آن درمان موثر است ولی اگر بیمار درمان را قبول نداشته باشد، دارو درمانی ۴۰%-۳۰% تاثیر دارد.

پس هنگامی که درباره‌ی پیری مثبت‌نگر باشید و احساس جوانی را به خود تلقین کنید، جوان‌تر به نظر می‌رسید.

 پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه دنیا را زیباتر ببینید وب یاد «ذهن زیبا داشتن» ارائه شده توسط رضا بهرامی‌نژاد را حتما تماشا کنید.

۲- محیط اطراف

وقتی ناخودآگاه به چیزی اعتقاد دارید، باور شما درباره‌ی آن مسئله بر رفتارتان تاثیر می‌گذارد. مطالعات گوناگون نشان داده‌اند چطور اصطلاحات و نظرات گوناگون در محیط اطراف بر رفتار و اعمال ما تاثیر دارند:

 •  دیدن افراد موفق و قهرمان ما را قوی‌تر می‌کند.
 •  دیدن برنامه‌های تلویزیونی درباره‌ی افراد کودن، موقتاً آی.کیو ما را کاهش می‌دهد.
 •  دیدن لوگوی اَپل ما را خلاق‌تر می‌کند.

احساس شادی پیش از یک مسابقه یا آزمون، بر عملکرد ما تاثیر مثبت دارد. فکر کردن درباره‌ی استاد دانشگاه قبل از آزمون، باعث می‌شود نمره‌ی بهتری کسب کنید.


ویدیوهای آموزشی مرتبط

تغییر در مسیر زندگی

مهندسی زندگی شخصی

ذهن زیبا داشتن


۳- خیال‌پردازی

کمی خیال‌پردازی می‌تواند تاثیرات زیادی داشته باشد:

 •  افرادی که درباره‌ی روابطشان تصورات مثبت دارند، احساس رضایت بیش‌تر و مشکلات کمتری دارند.
 •  افرادی که پیش از ازدواج نسبت به همسرشان ایده‌آل‌های غیر واقعی دارند، نسبت به سایر افراد سه سال بعد از ازدواج، از ازدواج خود رضایت بیش‌تری دارند.
 •  اعتماد به‌نفس زیاد، بازدهی را افزایش داده و کار تیمی را بهبود می‌بخشد.
 •  خودفریبی با کاهش استرس و افزایش تحمل درد ارتباط دارد که منجر به افزایش انگیزه و عملکرد بهتر می‌شود.

۴- خوش‌بینی

هنگامی که باور دارید باهوش هستید و می‌توانید در مذاکرات خوب عمل کنید، عملکرد بهتری خواهید داشت. خوش‌بینی با سلامتی و طول عمر بیش‌تر ارتباط دارد و می‌تواند شما را شادتر کند. امید، بسیار بیش‌تر از نمره، هوش و شخصیت بر موفقیت‌های تحصیلی تاثیر دارد.

خوش‌بینی اجتماعی یعنی وقتی انتظار دارید مردم دوستتان داشته باشند، باعث می‌شود مردم شما را بیش‌تر دوست داشته باشند.

۵- خطر بیش باوری

بدیهی است که خیال‌پردازی بیش از حد یا اعتقاد به مسائل غیر واقعی و خیالی، اشتباه است. شادترین و بااعتماد به‌نفس‌ترین افراد نیز ممکن است اشتباه کنند. افرادی که تصور می‌کنند اراده‌ی بسیار زیادی دارند احتمال بیش‌تری وجود دارد دچار وسوسه شوند. یکی از دلایلی که ما می‌توانیم رفتار دوستانمان را بهتر از خودشان پیش‌بینی کنیم این است که ما درباره‌ی کارهای آن‌ها واقع‌بین و درباره‌ی خودمان خوش‌بین هستیم.


متن‌های آموزشی پیشنهادی :

چگونه تغییر کنیم؟

یادگیری چگونه مغز شما را تغییر می دهد؟

 ۴ عادتی که شما را خوشحال و شاد می‌کند


 

توصیه‌هایی برای زندگی بهتر

چگونه با تغییر باورها زندگیمان را بهتر کنیم؟ برای این کار چند توصیه‌ی کوچک داریم:

 • محیط، باورها و اعتقاداتتان را به گونه‌ای کنترل کنید که احساس جوانی کنید؛ احتیاجی نیست محیط اطرافتان را مانند سال ۱۹۵۹ کنید بلکه این احساس را در خودتان ایجاد کنید.
 • برای اینکه عملکرد بهتری داشته باشید خودتان را آماده کنید.
 • اعتماد به نفس داشته باشید.
 • پلاسبو و شانس ممکن است موثر باشد و کمی جادو نیز منطقی به نظر می‌رسد.
 • خوش‌بین باشید.

در صورتی که به دنبال تغییر خودتان هستید ارائه‌ی ارزشمند محمدرضا شعبانعلی را در وب یاد «تغییر مسیر زندگی» از دست ندهید.

Leave a reply