بمباران ناکازاکی

۷ عکس جنگی که جهان را تغییر دادند

۷-بمباران ناگازاکی

بدون شک این عکس  یکی از معروف­ترین عکس­‌های جهان است. این عکس که معروف به ابر قارچی است، در ۹ آگوست ۱۹۴۵ گرفته شده و انفجار اتمی برفراز ناگازاکی را نشان می­‌دهد. پس از بمباران ژاپن توسط آمریکا در مراحل نهایی جنگ جهانی دوم، ۷۰۰۰۰ نفر بلافاصله  و بسیاری دیگر به دلیل قرار گرفتن در معرض تشعشات رادیواکتیو در سال‌­های بعد کشته شدند. در آن زمان اخبار بمباران اتمی در آمریکا به شدت مورد توجه قرار گرفت و با این تصویر به اطلاع عموم رسید و البته عکس­‌های مربوط به مرگ و قربانی شدن انسان­‌ها سانسورشد. با این وجود، سال­‌ها بعد این اسناد و عکس­‌ها آشکارو جهانیان از این تراژدی انسانی مطلع شدند. از آن پس، این عکس به عنوان نمادی از ماهیت واقعی جنگ و خطرات توان اختراعات انسان شناخته شد.

۶-ایستادن دکترفریتس کلین در گوری دسته جمعی در بلزن

گورستان

در این عکس معروف دکتر فریتس کلین، پزشک اردوگاه، روی یک گور دسته جمعی در اردوگاه کار اجباریِ برگن-بلزن ایستاده است؛ وظیفه اصلی او انتخاب زندانیان برای فرستادن به اتاقک‌­های گاز بود. از سال ۱۹۴۲-۱۹۴۴، قطارهای حمل و نقل  مخالفان سیاسی و مذهبی را به اردوگاه­‌های کار اجباری منتقل می­‌کردند. در اینجا بعد از یک مرحله انتخاب، زندانیان مجبور بودند در شیف­تهای ۱۲-۱۵ ساعته کار کنند و لباس‌های راه راه و کفش­های چوبی بپوشند. افراد ضعیف­تر، پیرتر و سرکش­تر مستقیماً به اتاقک­‌های گاز فرستاده می‌­شدند (جایی که سرانجام همه می‌­رفتند) و زنده زنده با گاز کشته می­‌شدند و بدنشان یا درگورهای دسته جمعی دفن و یا در بالای توده هیزم خاکستر می­­‌شد.

۵-ساحل اوماها، روز حمله (روز عملیات، دی دِی)، ۱۹۴۴

6a00df351e888f8834012875e84480970c-800wi

رابرت کاپا، عکاس خبریِ جنگی اهل مجارستان، برای تصاویری که درطول جنگ جهانی دوم گرفته معروف است و به لطف او جهانیان قادرند نگاهی اجمالی به حقایق جنگ داشته باشند. این تصویر حمله ۶ ژوئن ۱۹۴۴ توسط بریتانیا، آمریکا، کانادا و نیروهای آزاد فرانسه  به نورماندی تحت اشغال نازی­‌ها را نشان می­‌دهد. به لطف ماهیت تیره و تار عکس که احتمالاً به علت تکان خوردن دست عکاس بوده، مردم آن را به عنوان تصویری واقعی از جنگ پذیرفته­‌اند. مجله زندگی که کاپا در آنجا کار می­‌کرد، برای نشان دادن تلاش نیروهای متفقین برای شنا در ساحل اوماها در حالیکه با مسلسل وآتش توپخانه محاصره شده بودند، این عکس را منتشر کرد. این نوع عکاسی نوعی غرور ملی را نشان می­‌دهد و برای سربازان کشته شده در منفورترین جنگ، افتخار به ارمغان می‌­آورد.

۴-افتادن سرباز، جنگ داخلی اسپانیا،۱۹۳۶

جنگ داخلی اسپانیا

"سرباز وفادار در لحظه مرگ" اسم رسمی این عکس است که  لحظه‌ تیر خوردن یک سرباز و به زمین افتادن آن را نشان می­‌دهد.  مرد در حال افتادن فدریکو بورل گارسیا، جمهوری‌خواه و آنارشیست (آشوب­ طلب) اسپانیایی است. تا دهه ۱۹۷۰ میلادی این تصویر به عنوان یکی از نفرت‌­­انگیزترین و موردتوجه‌­ترین عکس­‌های جنگ داخلی اسپانیا هم در اسپانیا  و هم در خارج از آن محسوب می‌­شد. با این حال، درباره اعتبار عکس گرفته شده توسط روبرت کاپا تردید­هایی وجود دارد و بعضی معتقدند که این عکس ساختگی است؛ در واقع کتابی با عنوان سایه­‌های عکاسی به اثبات جعلی بودن آن اختصاص داده شده است.

۳- اعدام یک زندانی ویت کنگی توسط ژنرال نگوین نگوک لن، ویتنام، ۱۹۶۸

اعدام

این عکس برنده جایزه پولیتزِر، توسط اِدی آدامزگرفته شده است و معروف­ترین عکس جنگی دنیا است. مرد اسلحه به دست، ژنرال نگوین نگوک لُن رییس پلیس ملی جمهوری ویتنام است درحالیکه مرد درآستانه مرگ سربازی ویت کنگی به نام نگویان وان لیم می­‌باشد.  این زندانی در کنار گودالی پر از اجساد ۳۴ افسر پلیس و بستگانشان که در میان آن‌ها بستگان ژنرال هم بودند، پیدا شد.

جنجالی که این عکس ایجاد کرد فصل کاملی در دنیای عکاسی خبری بوجود آورد. تصویری که ارزش هزاران کلمه را دارد. طولی نکشید که این تصویر به نماد ضد جنگ تبدیل شد. آدامز درباره عکس خود می‌گوید: «من ژنرال را با دوربینم کشتم. آنچه عکس نمی­‌گوید این است که اگر شما در آن زمان و مکان و آن روز گرم به جای ژنرال بودید، پس از دستگیری آن پسر که دو یا سه سرباز آمریکایی را کشته بود، چه می‌­کردید؟»

۲- سرنگونی مجسمه صدام حسین در بغداد، ۲۰۰۳

صدام

این عکس که جدید­ترین عکس در این مجموعه است تاثیر نمادین زیادی داشته است. به عنوان نمادی از قدرت همه­‌جانبه صدام، مجسمه‌­ها و تصاویرش به افتخار او در سراسر کشور ساخته شده بود و تصویر صورتش  در همه جا، از جمله نمای ساختمان­‌ها، مدارس، فرودگاه‌­ها تا روی پول ملی نشان داده می­­‌شد.

 هنگامیکه رژیم صدام در سال ۲۰۰۳ طی جنگ آمریکا و عراق سرنگون شد. تصویر ویرانی این مجسمه بزرگ در بغداد در سطحی جهانی از تلویزیون پخش شد. نابودی همه تصاویر این مرد به دست شهروندان عراقی به عنوان سمبلی برای پایان دوران ترس و وحشت وآغاز صلح و آرامش بود. با این حال علیرغم دستگیری صدام، دادگاه و اعدام او در سال­‌های بعد هنوز آرامش در عراق ایجاد نشده است.

۱- زنده سوختن در ویتنام، ۱۹۷۲

ویتنام

این عکس یکی از ترسناک ترین و دردناک­ترین تصاویری است که تاریخ مدرن به خود دیده است. دختر برهنه در مرکز تصویر، پان تای سی کیم، قربانی بمب‌­های آتش‌­زا در ویتنام جنوبی است؛ او در حال فرار از محلی بمباران شده است، در حالی که  زنده زنده در حال سوختن است. در سال ۱۹۷۲، هواپیماهای ویتنام جنوبی در توافقی با ارتش ایالات متحده آمریکا، بر روی روستای ترانگ بانگ که در آن زمان توسط نیروهای ویتنام شمالی اشغال شده بود، بمبی آتش زا انداخت. با وجود اینکه در رابطه با صحّت این عکس از سوی مردم و رئیس جمهور وقت آمریکا، نیکسون، شک‌هایی مطرح شده بود، این عکس، جایزه پولیتزر را برای عکاس خود، هیون کانگ به ارمغان آورد. اما او با مقاومت، این اشتباه ناشیانه عموم را به اثبات رساند، او جزئیات بیمارستان کوچک بارکسی در سایگون، جایی‌که کیم پان ۹ ساله، بیش از چهارده ماه در آن تحت درمان قرار داشت را به تصویر کشید. سرانجام دختر ۹ ساله جان سالم به در بُرد و بنیاد پان کیم که کمک های پزشکی و روانشناسی به کودکان قربانی جنگ ارائه می‌دهد را در سال ۱۹۹۷ تاسیس کرد.

عکاسی به طور قطع هنری است که تاریخ را در خود پنهان دارد؛ اما ثبت چنین عکس هایی نیازمند آشنایی و تسلط بر روی این هنر است. وب‌یاد «آموزش عکاسی سیاه و سفید» می‌تواند دریچه‌ای مناسب برای ورود به عکاسی باشد.

5 نظر

 1. اخرین عکس از نظر فرهنگی مشکل دارد .ایا قرار ندادن این عکس ومطلب بهتر نیست؟ ۶ مرداد, ۱۳۹۴ at 18:41 Reply

  اخرین عکس از نظر فرهنگی مشکل دارد .ایا قرار ندادن این عکس ومطلب بهتر نیست؟

  • پوریا شریفیان ۷ مرداد, ۱۳۹۴ at 06:01 Reply

   دوست عزیز قبل هرچیز ممنون که نظر دادید. 1- در این مطلب و قراردادن آن، اولیت بنده قبل از هر موضوعی عکس و هنر عکاسی و تاثیرگذاری آن بوده است. 2- اگر صرفا به احساسات لحظه‌ای نگاه نکنیم و سیر تاثیر و طولانی مدت را نگاه کنیم چنین آشکارسازی هایی تاثیر مثبت دارد 3- مشکل داشتن، کاملا یک مسله نسبی است که بستگی به دیدگاه شما دارد و به قطع از دیدگاه بسیاری دیگر این گونه نیست 4- اساسا بنده با سانسور همراستایی ندارم
   در نهایت باز هم از شما متشکرم

  • 852456159 ۷ مرداد, ۱۳۹۴ at 08:06 Reply

   واقعا براتون متاسفم…توی این همه اندوه و دردی که توی عکس آخری وجود دار شما واقعا فقط برهنه بودن دختر بچه رو دیدید…خداوند آدم و حواروهم برهنه به این دنیا آورد…شما مریض هستید دوست عزیز

  • محمد ۲۷ مرداد, ۱۳۹۴ at 13:47 Reply

   مشکل داشتنِ عکس فقط به برهنگی نیست. شرایط دیگر هم دارد. شما اول فقه مطالعه بفرمائید بعد کاتولیک تر از پاپ شوید.
   در این عکس فقط پیداست که دختر بچه ای برهنه است ولی آیا واقعا “شما با این عکس تحریک جنسی می شوید”
   شما احتمالا نه تلوزیون می بینید و نه در خیابان های ایران رفت و آمد می کنید که معنای کشف حجاب را دست متوجه شده باشید.
   مشکل عروسک ها و مانکنهای زنده خیابنهای ایران و حتی … است نه یک عکس سیاه و سفید 80 سال پیش از صحنه جنایات شبه بشرهای آمریکایی.
   این عکس به تمام معنا یعنی ” مرگ بر امریکا”

نظر بگذارید