حل مسئله در سازمان

نقش و اهمیت حل مسئله در بقای یک سازمان

ارائه دهنده مهندس بهرام رزمان در دسته بندی  مدیریت کسب و کار

نقش و اهمیت حل مسئله در بقای یک سازمان

مسئله بخش جدایی ناپذیر هر سازمانی ست. همه مدیران می‌دانند که سازمان بدون مشکل، سازمانی مرده است و عموما به همکاران و پرسنل خودشان این مطلب را گوشزد می کنند؛ تا بیشتر از آن که انرژی خود را صرف چرایی مشکل کنند به دنبال راه حل مناسب و اثر بخش باشند. اما چالش اصلی این است که ما باید به عنوان یک عضو از سازمان در مواجهه با مسایل چه کنیم؟ به مسایل چگونه نگاه کنیم؟ آیا روش های حل مسایل را می شناسیم؟ آیا می دانیم برای انتخاب ابزار مناسب برای حل مسایل به چه چیزهایی باید توجه کنیم؟ گاها ما در مواجهه با مشکلات دو راه را پیش می گیریم؛ یا آن را رها می کنیم یا آنقدر آن را پیچیده می کنیم که عملا در حل آن ناتوان می شویم.
در ابتدای این وبیاد به اهمیت حل مسئله در سازمان پرداخته شده است و برپایه‌ی آن بازتعریفی از مفهوم مدیریت ارائه شده است. مدیریت از نگاه حل مسئله به معنای آشنایی هرچه بیشتر زمان و نوع به کارگیری ابزارهای مدیریتی به منظور حل مسئله‌ی جاری می‌باشد. فرایند حل مسئله را می توان در چهار گام تعریف کرد:

گام اول: تعریف درست مسئله
گام دوم: تشریح کامل مسئله
گام سوم:اجرای راه حل
گام چهارم: ارزیابی اثربخشی راه حل

عموما سازمان ها بسته به این که در کدام مرحله از چرخه عمر سازمان(تولد، طفولیت، رشد، سریع،بلوغ، تکامل،...) قرار دارند ، با مسایل گوناگونی ممکن است برخورد کنند. بدیهی‌ است که روش‌های مواجه با آن ها هم متفاوت خواهد بود. که به تفصیل در این خصوص توضیحاتی ارائه شده است. همچنین در این وبیاد تکنیک های حل مسایل در سازمان و نقش خلاقیت و نوآوری در این مسایل را یاد خواهید گرفت.

درس های این وب‌یاد

4

مقدمه ای بر حل مسئله در مدیریت

6

چرخه عمر سازمان (1)

7

چرخه عمر سازمان (2)

6

چرخه عمر سازمان (3)

10

توسعه خلاقیت

7

خلاقیت و نوآوری در حل مسئله

10

مغز، فاکتور اصلی خلاقیت

9

تکنیک های حل مسئله در سازمان

4

جمع بندی

لطفا صبر کنید ...

معرفی ارائه کننده

مهندس بهرام رزمان
مهندس بهرام رزمان
مشاوره استراتژی و رهبری در سازمان ها

نظرات کاربران