بنیادهای مدیریت استراتژیک

مفاهیم و مبانی کلیدی مدیریت استراتژيک

ارائه دهنده دکتر مجتبی لشکربلوکی در دسته بندی  مدیریت کسب و کار

مفاهیم و مبانی کلیدی مدیریت استراتژيک

مدیریت استراتژیک از جمله مفاهیمی است که بطور گسترده درباره آن صحبت می شود اما درک و فهم مشترکی درباره آن وجود ندارد. شما در ابعاد مختلف شرکتهای کوچک و بزرگ، در سطح شرکتهای دولتی و خود دولت و حتی در سطح بین المللی عبارتهای استراتژی و مدیریت استراتژیک را بسیار می شنوید و می بینید. اما واقعا مدیریت استراتژیک چیست؟ کدام مدیر واقعا استراتژیک عمل می کند؟ به چه نوعی از مدیریت، استراتژیک می گویند و تفاوت آن با مفهوم مدیریت بطور عمومی چیست؟ اصولاً چه تصمیماتی در سطح استراتژیک است و چه مسائلی در سطح عملیاتی است و استراتژیک نیست؟
در این وب یاد درباره قلمرو و چیستی مدیریت استراتژیک صحبت خواهد شد و اینکه اصولا استراتژیک و سایر عبارات مربوط به آن (مانند تصمیم استراتژیک، اقدامات استراتژیک و تغییرات استراژیک و نتایج استراتژیک) به چه معنا هستند و چه ویژگیهایی دارند و چرا؟

به عبارت ساده می توان گفت مدیریت استراتژیک خلق ذهنی آینده است؛ ما با مدیریت استراتژیک به آینده پل میزنیم و قبل از خلق عینی آن و ساختن آن در دنیای واقعی آن را در قالب خلق ذهنی، برنامه و طرح ایجاد می کنیم و سپس آن را می سازیم. عده ای بر این اعتقاد هستند که در این دنیا همه چیز دو بار خلق می شود، یک بار در ذهن (مانند نقشه یک ساختمان) و بار دیگر بطور عینی و در دنیای واقعی (مانند ساختن ساختمان). در مدیریت استراتژیک هم ما یکبار آینده را در قالب طرح و برنامه می سازیم و در مرحله بعد با استفاده از ان برنامه ها تغییر استراتژیک ایجاد و پیاده سازی می کنیم.

در ادامه بطور دقیق و با مثالهای مشهود درباره مفاهیم و بنیادهای مدیریت استراتژیک صحبت خواهد شد؛ اینکه ویژگیهای استراتژیک چیست، چه تصمیماتی تصمیمات استراتژیک هستند و و تعاملات بین اجزای مختلف استراتژیک چگونه است؟

درس های این وب‌یاد

2

قلمروی مدیریت استراتژیک

چه چیزهایی در حوزه مدیریت استراتژیک می گنجد و چه مواردی خارج از آن است؟

5

تعریف مدیریت استراتژیک

در این درس یک تعریف کلاسیک از مدیریت استراتژیک مطرح شده و توضیح داده خواهد شد.

6

سایر ویژگی های «استراتژیک» 1

وقتی از استراتژیک صبحت می کنیم، منظورمان چیست؟ چه پدیده هایی را می توان استراتژیک نامید و چه پدیده هایی استراتژیک نیستند؟

12

سایر ویژگی های «استراتژیک» 2

وقتی از استراتژیک صبحت می کنیم، منظورمان چیست؟ چه پدیده هایی را می توان استراتژیک نامید و چه پدیده هایی استراتژیک نیستند؟

7

تعاملات بین اجزای مدیریت استراتژیک

ارتباطات بین تصمیمات، اقدامات، تغییرات و نتایج استراتژیک چیست؟ و کدامیک مهمتر است؟

1

جمع بندی

در این درس نکات اصلی این ارائه بطور خلاصه ارائه خواهد شد.

معرفی ارائه کننده

مجتبی لشکربلوکی
دکتر مجتبی لشکربلوکی
دکترای مدیریت استراتژیک، استاد مدعو دانشگاه شریف و امیرکبیر

در زمینه مدیریت استراتژیک، مدیریت تکنولوژی و مهندسی صنایع درس خوانده ام و اکنون در زمینه مشاوره و تحلیل، تحقیق و تالیف و تدریس فعال هستم با بیشترین تمرکز بر مدیریت استراتژیک، مهندسی سیستم ها و سازمان و تصمیم گیری، حل مساله و تحلیل. استاد مدعو دانشگاه های صنعتی شریف و امیرکبیر هستم.

نظرات کاربران
4.1

محمدعلی دشتی
ساده سازی مفاهیم در قالب تعابیر و مثال هایی ساده با هدف حداکثرسازی یادگیری و حداقل سازی گیج شدن مخاطب در قالب تعابیر عجیب و غریب مدیریت استراتژیک
مهرآسا عزیزی
موجز.. مفهوم.. قابل درک.. ثمتیلی...
علیرضا گرامیان
دکتر کارشون حرف نداره و همیشه متفاوت هستند
ابراهیم برزکار
مفهوم سازی، تعاریف کاربردی و تسلط بر موضوع
امین سرتیپی
طرح مطالب مدیریت استراتژیک به زبان ساده مهمترین ویژگی این وب یاده... با تشکر
محمد سلطانی
با تشکر از زحمات مجموعه وب یاد
امید حسین نزاد
عالی بود از بهترین اساتید ایران
عباس فروغی
اشراف استاد به موضوع درس
مهرداد اندی
ممنون بسیار عالی بود اما به نظر من بهتر بود کمی در مورد سنجش استراتژی هم صحبت می شد . با تشکر
سينا محمدنبي
با سلام و احترام مفاهيم به ظاهر سخت و پيچيده استراتژي با عبارات و تعابير بسيار ساده بيان شد كه نشان از تجربه ارائه دهنده در اجرا و تسلط ايشان نسبت به موضوع دارد. متشكرم
عباس احمدي
ضمن تشكر و سپاس فراوان از استاد گرانقدر.عرضه مطالب بسيار دقيق، روان،اثرگذار و قابل استفاده در تمام .مينه هاي كاري صورت گرفت.
فریدالدین  رشیدی
تفهیم اصول اولیه مدیریت استراتژیک به زبان ساده
علی پورطهرانی
توضیحات جامع و در عین حال بسیار ساده و کاریردی
حامد امینی
سلام از آقای دکتر بخاطر مطالب کاربردی و غیر تکرای شون و همچنین بیان ساده مطالب، کمال تشکر رو دارم
اسدالله پناهی
درود فراوان شیوا بودن و داشتن و نمایش چارچوب اصلی و همچنین ارائه مثال برای روشن شدن و واضح شدن موضوع برای ذهن در دریافت اطلاعات بسیار عالی بود سپاسگزارم
سعید رنجبر
بیان شیوا و ساده گویی ،فهم مطالب را راحت تر کرده و با مثال هایی که بیان کردند ،ماندگاری بیشتری خواهد داشت.
حمید رضا خدمتگزار
بیان ساده و شفاف موضوع
میثم امیدالحق
محتوای مطالب ارائه شده کامل بود و حس نکردم بخشی از مطالب را به منظور اهداف جذب کاربر، محدود کرده باشید و در ادامه تجربه کاربری کامل و خوبی برای سایت پیاده سازی شده، هر چند واسط کاربری می توانست بهتر باشد
مهدی اشفعی
نوضیحات و مثال های بسیار کاربردی و عالی
محسن رادکانی
بسیار کاربردی و با ظرافت نکات رو مطرح کردند.