آشنایی با ارگونومی

آشنایی و بررسی با تعریف و اصول ارگونومی

ارائه دهنده دکتر مهدی خالقی در دسته بندی  سبک زندگی

آشنایی و بررسی با تعریف و اصول ارگونومی

دانش ارگونومی به معنی بکار بردن علوم بشری در مورد افراد یا گروه‌ها در محیط کار است، این محیط می‌تواند از حوزه‌های شخصی تخصصی به زمینه های خانگی، ورزشی و تفریحی گسترش یابد. درونمایه اصلی دانش ارگونومی صرف نظر از قاعده بکار گرفته شده عبارت است از تمرکز بر فرد و فعالیت مورد نظر.
ارگونومی به معنی قاعده و قانون کار، معیارهایی مانند ایمنی، خستگی، استرس، راندامان یا عملکرد و آسایش و رضایت را در نظر می‌گیرد. پیشتر تاکید اصلی ارگونومی بر سنجش بار فیزیکی وارد بر فرد و ایجاد اصولی برای از بین بردن آن استوار بود. اما بعدا شغل‌ها و تجهیزات مطابق با معیارهای مربوط به ایمنی، راندمان، آسایش و تناسب طراحی شدند. چنین ارگونومی به مهندسان کمک کرد محل کار را در رابطه با کیفیت و ایمنی آن ارتقاء دهند.
در این وب یاد به معرفی و تعریف ارگونومی و همچنین اصولی که در آن در نظر گرفته می‌شود می‌پردازیم. از این منظر که محیط کار و شغل، استرس‌های جسمانی را بر بدن وارد می‌آورد؛ در این وب یاد، به چگونگی وضعیت بدنی صحیح و مشکلات وضعیت بدنی نا مناسب، می‌پردازیم و با توجه به اینکه، زمان زیادی از ساعات روزانه خود را به تناسب شغل و کارمان به کار با رایانه مشغول هستیم، ارگونومی کامپیوتر و میز و صندلی را بررسی خواهیم کرد؛ و همچنین، با توجه به ظرفیت بدن انسان در ارتباط با بخش مهمی از عملکرد بدن انسان به نام پایداری مرکزی بدن که توجه به آن می‌تواند بسیاری از استرس‌ها و تنش‌های جسمانی ناشی از محیط کار را بکاهد و همچنین بدن را برای کار با ابزار مقاوم تر سازد، خواهیم پرداخت.
پرداختن به بحث ارگونومی و نگاه ویژه به آن هم به خود فرد و هم به مسئولان شرکت‌ها و سازمان‌ها در جهت ارتقا اهداف سازمانی کمک خواهد کرد. برقراری تعامل مناسب بین فرد با محیط و ابزار کار به کاهش آسیب‌های جسمانی و روانی و همچنین افزایش عملکرد وی کمک خواهد کرد و در کاهش هزینه‌های درمانی جامعه مفید خواهد بود.

درس های این وب‌یاد

3

ارگونومی چیست؟

5

وضعیت بدنی

6

ارگونومی کامپیوتر

6

ارگونومی میز و صندلی

4

ثبات مرکزی بدن

معرفی ارائه کننده

مهدی خالقی
دکتر مهدی خالقی
مدرس در زمینه بیومکانیک ورزش

بنده مهدی خالقی دکتری بیومکانیک ورزش و عضو هیات علمی دانشگاه هستم. مدت هشت سال در دانشگاه و چندین سازمان مشغول به تدریس می‌باشم و علاقه‌مند هستم که تخصص خود در حوزه بیومکانیک ورزش را در ارتباط با سلامت عمومی جامعه بکار بندم. همچنین به نقش علمی ورزش در بهبود و ارتقای سطح سلامت و زندگی افراد معتقدم و در این زمینه در تلاش هستم.

نظرات کاربران
3.8

امیر هوشنگ  عسکری
ضمن تشکر از شما درباره این وب یاد و مطالب ارزنده آن
سعید نعیمی
مفید و کاربردی ، نیاز روز و مهم برای سلامت بدن
نیر مرادخانی
مطالب مفید هستند ولی عکس ها نه. با صدای ایشون میشه خوابید!!!
محمد فخری
بسیار مفید بود...اما برای شروع لطفا ادامه بدین