مسائل حقوقی و قوانین ازدواج

آنچه باید از قوانین ازدواج بدانید

ارائه دهنده احسان علوی در دسته بندی  سبک زندگی

آنچه باید از قوانین ازدواج بدانید

بیاید چند پرسش ساده در مورد ازدواج را مرور کنیم: تا چه سقفی از مهریه ضمانت اجرایی دارد؟ آیا اصلا سقفی وجود دارد؟ نفقه چیست؟ چند نوع ازدواج داریم؟ صدها پرسش دیگر در این زمینه را می‌توان مطرح کرد. چندین پرسش دیگر را در ذهنتان مطرح کنید؟ پاسخ دقیق کدامیک را می‌دانید؟ جالب است که تمامی ما و یا حداقل قریب به تمامی ما، بلآخره یک روز با مسئله ازدواج مواجه می‌شویم و در نهایت ازدواج می‌کنیم. اما هیچ کداممان آگاهی از مسائل و قوانین ازدواج نداریم. هنوز که هنوز است در جامعه ما به مسئله ازدواج با نگاهی ناپخته و حتی کودکانه نگریسته می‌شود و چنین نگاهی سبب می‌شود که دانش و آگاهی لازم در مورد آن‌ را نداشته باشیم. و جالب‌تر اینکه، از آنجایی که به چنین نگاهی عادت کرده‌ایم، هیچ کس از این وضعیت تعجب نمی‌کند، در صورتی که بسیار تعج‌آور است. یکبار خیلی سریع و خلاصه با یکدیگر این موضوع را مرور کنیم: هرکدام ما در یک سن مشخص بر اساس علاقه به یک فرد و یا منطق و یا هردلیل دیگری تصمیم به ازدواج با او می‌گیریم. تصمیمی که منجر به آن می‌شود که تمامی لحظات (حداقل تا زمان پابرجا بودن رابطه و ازدواج) خود را از آن به بعد با یک شریک دائمی بگذرانیم. و از طرفی پیش بینی کامل آینده برای ما ممکن نیست. چطور ممکن است چنین تصمیم بزرگی بدون آگاهی از مسائل آن، اخذ شود؟ اما این کار صورت می‌گیرد. تقریبا تمامی ما این کار را انجام می‌دهیم.
اما خوشبختانه اخیرا در جامعه، حساسیت نسبت به کسب آگاهی در مورد مسائل و قوانین ازدواج افزایش یافته است. در همین راستا در این دوره آموزشی مسائل و قوانین ازدواج کاملا شرح و توضیح داده شده است.

درس های این وب‌یاد

3

ازدواج و اقسام آن

2

شرایط اساسی نکاح

2

تفاوت نکاح دائم و منقطع

3

خواستگاری و مسائل حقوقی آن

6

نامزدی و مسائل حقوقی آن

2

توضیحات بیشتر درباره شرایط نکاح

6

شروط ضمن عقد

3

آثار ازدواج؛ حسن معاشرت

3

آثار ازدواج؛ حسن همجواری

1

شاغل بودن زوجه

2

جمع بندی

معرفی ارائه کننده

احسان علوی
احسان علوی

شاید کمتر حقوقدانی دیدید که در دبیرستان ریاضی خوانده دو سال هم در یکی از رشته فنی تحصیل کرده و در نهایت به این نتیجه رسیده که "من میخواهم حقوقدان بشوم" اینکه من از یک رشته فنی به حقوق تغییر رشته دادم شروعی بود برای یک زندگی تازه، ترم دوم بودم که اولین تجربه عملی خودم رو در یک پرونده نسبتا مشکل ملکی همراه با یکی از وکلای خوشنام کسب کردم و این موفقیت من رو در ادامه این راه مصمم تر کرد که من به عنوان یک حقوقدان فرد مفیدتری در جامعه هستم و امروز که با شروع این دوره در خدمت شما هستم خوشحالترم که میتوانم بخشی از دانشی که در این سالها کسب کردم رادر اختیار اشخاص علاقه مند قرار بدم .

نظرات کاربران
4.3

بهنام حسینی
به نظرم وب یاد مفیدی بود.
سید محمدامین  ساجدی
نکات بسیار زیبا و کلیدی! ممنون از شما
سید امیرحسین نیکوکار
روان و قابل فهم توضیح می دهند و فن بیان و تسلط خوبی بر مباحث دارند، اما قدری از عبارات و کلمات تخصصی استفاده می کنند. همچنین توقع من از این دوره، ارائه سطح بیشتری از اطلاعات بود.