مربی گری در محیط کار

همراهی و کمک به یک فرد برای رسیدن به راهکار مناسب برای حل مساله

ارائه دهنده علیرضا افسریان در دسته بندی  توسعه فردی

همراهی و کمک به یک فرد برای رسیدن به راهکار مناسب برای حل مساله

در طی بیست سال گذشته، مربی گری به عنوان یک صنعت خیلی محبوب در کسب و کار جایگاه خود را تثبیت نموده است. انواع گوناکونی از مربی گری از جمله مربی گری در حوزه زندگی شخصی، مربی گری شغلی، مربی گری مدیران و حتی مربی گری مالی، حوزه‌های متنوعی هستند که به عنوان کاربردهای متنوع، از سرشاخه اصلی مربی گری منشعب شده‌اند. بسیاری اعتقاد دارند که مربی گری به مفهوم امروزی، به شدت تحت تاثیر مربی گری در ورزش قرار گرفته است. افراد تاثیر گذار زیادی از حوزه ورزش، مدل‌های مختلف و اثر گذاری را وارد این حوزه کرده و به پیشرفت این صنعت کمک شایانی نموده‌اند. البته بایستی در نظر داشت که دانش و تجربیات زیادی نیز از حوزه‌هایی از جمله مدیریت، آموزش، روانشناسی، جامعه شناسی و مردم شناسی وارد این حوزه گردیده و در تکامل مربی گری مثمر ثمر بوده‌اند.
مربی گری یک فرایند تعاملی و نتیجه گراست که هدف از اجرای آن تسهیل شرایط برای رشد فردی، بهبود عملکرد و یادگیری خود محور، و در سطحی عمیق تر افزایش توانمندی در حل مساله و بهبود اعتماد به نفس در فرد است. مهارت‌های یک مربی در برقراری یک ارتباط سازنده، گوش کردن موثر، پرسش گری اثربخش و تسهیل در فرآیند تعیین اهداف نتیجه گرا، شایستگی‌هایی هستند که یک مربی موفق را متمایز می‌نماید. به زبانی ساده، مربی گری درباره کمک به فرد برای رسیدن به راه حل مناسب در مقابل یک مساله بدون ارائه راهکار از سوی مربی می‌باشد. این فرآیند بر این اصل استوار است که فردی که با چالشی روبروست، بهترین گزینه ای است که می‌تواند برای مساله یا مشکل خود راه حل بیابد، شاید فقط کافی است یک مربی به او کمک کند تا موضوع را همه جانبه و از زوایای مختلفی نگاه کند.
در این وب یاد، من درباره مربی گری، تاریخچه، ویژگی‌ها و تفاوت‌های آن با حوزه‌هایی از جمله منتورینگ، و همچنین محسنات مربی گری در محیط کار با شما صحبت کرده و یک تکنیک مفید در این زمینه را به صورت عملی به شما معرفی می‌کنم.

درس های این وب‌یاد

بخش اول

6

تاریخچه Coaching

بخش دوم

5

تعریف مربی گری (Coaching)

6

انواع مختلف مربی گری

5

مربی گری مستقیم، مربی گری غیر مستقیم و منتورینگ

بخش سوم

7

شایستگی ها و ویژگی های یک مربی کارآمد

بخش چهارم

6

7 اصل جلسه مربی گری موثر

بخش پنجم

5

دلایل محبوبیت، اهمیت و کاربرد مربی گری

2

نحوه بکارگیری مربی از داخل یا خارج از سازمان

2

فواید مربی گری در محیط کار

2

مربی گری مستقیم یا مربی گری غیر مستقیم؟

بخش ششم

3

چالش های مربی گری در محیط کار

بخش هفتم

4

تکنیک GROW

9

مهارت های گوش کردن موثر و پرسشگری اثر بخش مربی

بخش هشتم؛ نمونه ای از یک جلسه مربی گری

8

هدف گذاری (Goal Setting)

14

بررسی وضع موجود (Reality)

3

بررسی گزینه ها (Options)

7

اقدام (Will do)

بخش نهم

3

جمع بندی و معرفی منابع

لطفا صبر کنید ...

معرفی ارائه کننده

علیرضا  افسریان
علیرضا افسریان
مدرس مشاور و مربی در حوزه مدیریت منابع انسانی

تجربه من در حوزه منابع انسانی به سال 2001 بر می‌گردد،‌ زمانیکه فرصت یک همکاری 9 ساله با یکی از سازمان‌های بین المللی که بی شک یکی از پیشرفته‌ترین‌ها در حوزه منابع انسانی است را داشتم. پس از آن، حضور من در شرکت هنکل به عنوان مدیر منابع انسانی کارخانه تجربه بسیار زیبا، منحصر به فرد و تاثیر گذاری در مسیر شغلی من بود. این تجربه باعث شد با دوستان بسیار خوبی آشنا شوم که امروز افتخار همکاری با آنها در شرکت تجربه شاپرک آبی را دارم. در طول این چند سال، فارغ التحصیلی در مقطع فوق لیسانس در رشته مدیریت منابع انسانی در دانشگاه علامه با رتبه ممتاز، اخذ مدرک منابع انسانی با درجه ممتاز از موسسه CIPD، گذراندن دوره‌های حرفه ای مربی گری در موسسه Association for Coaching، دوره حرفه‌ای ارزیابی و برگزاری کانون ارزیابی و کانون توسعه از موسسه Assessment and Development Center انگلستان، دوره حرفه‌ای آزمون روانشناختی محیط کار Saville، از جمله موفقیت‌هایی بود که در کنار تجربیات عملی، به کوله بار علمی من افزود. در حال حاضر به عنوان شریک در شرکت تجربه شاپرک آبی افتخار ارائه خدماتی از جمله تدریس، مشاوره و مربی گری برای سازمان‌های ایرانی و بین المللی در بخش خصوصی و دولتی را دارم. همکاری با مجموعه گروه‌های مپنا در تدریس و مشاوره در حوزه مدیریت عملکرد، تدریس، مشاوره، مربی گری و ارزیابی در شرکت های شاتل، نستله، بی ای تی پارس، ساوولا بهشهر، ادیسون اینترنشنال، شرکت آریا ساسول و شرکت گاز پارس جنوبی از جمله سوابق اجرایی من در این حوزه بوده‌اند. همچنین افتخار این رادارم که به عنوان مربی ارشد در خدمت مربیان تربیت مدرس زبان انگلیسی باشم. حوزه مدیریت عملکرد و مربی گری به طور خاص علاقمندی شخصی من در حوزه مدیریت منابع انسانی هستند.

نظرات کاربران
4.5

محمد غلامرضاپور
مطالب بسیار خوب دسته بندیو ارائه شدند و استاد به شیوه عالی بیان کردند با تشکر
Amir Maleki
خیلی خوب و کاربردی. ممنون از آقای افسریان
سارا رفیعی
مطالب عالی و آموزنده و نیاز دانستن آن در حوزه کسب و کارو توضیح دقیق استفاده از نمونه ها وًمثال های حقیقی
هیدا هادی زاده
مطالب به خوبی دسته بندی شده بود و تکرار مناسب و به جای نکات کلیدی باعث می شد که این نکات به روشنی در ذهن مخاطب ثبت شوند. همچنین ارائه مثال عملی در انتهای بحث ایده خلاقانه ای بود که به یادگیری کمک زیادی می کرد.
ندا  مفاخری
هم مطالب و هم نحوه بیان بسیار خوب بود . سپاس از شما و وبیاد
ابراهیم شفیعی
جناب افسریان ممنونم که منابع برای مطالعه بیشتر معرفی کردید
فرید نظری
ممنونم از این دوره مفید و بخصوص شبیه سازی انجام شده از یک جلسه کوچینگ
ژاله بیدادگر
به نظر من این دوره نه تنها به مدیرها کمک میکنه بلکه به پدر و مادرها هم خیلی کمک میکنه که بتونن به بچه هاشون کمک کنن و اونهارو رشد بدن
محسن آقایی
بهترین بخش این دوره جلسه مربی گری بود که به صورت زنده برگزار شد. خیلی به فهم و درک مطالب ارائه شده به من کمک کرد.
قاسم تهرانی
من این روزها خیلی درباره کوچینگ یا مربی گری می شنوم و واقعا فکر می کنم که برای همه مدیران آشنایی با این مفاهیم لازم و ضروریه
تهمورث تاجی
ممنونم من دیروز در گفتگو با یکی از کارمندانم خیلی از این دوره استفاده کردم و واقعا کمک کرد.
کاوه میرداوودی
روشی که برای کوچینگ ارائه شده بود خیلی ساده و منطقی و به درد بخور بود ممنونم از شما
علی پورطهرانی
توضیح کامل و تمرین خوب
فریدون معنوی
این دوره هم اطلاعات خوبی درباره مفهوم مربی گری و علمش داشت و هم اینکه واقعا کمک کرد من مهارت مربی گری رو یاد بگیرم.
رضا حبیبیان
کلیات مناسبی از مفاهم پایه کوچینگ معرفی شد و با قرار دادن گراف ها انتقال مطلب بهتر صورت گرفت. نقطه اوج این دوره بخش جلسه زنده مربیگری بود که مطالب قبلی را به صورت عملی و به هم پیوسته نشان داد. موضوع مورد بحث جلسه هم بسیار عالی بود. با سپاس از آقای افسریان و مسئولین سایت که امکان تجربه چنین دوره ای را فراهم کردند.