اصول خوشبختی؛ چشم‌انداز فلسفی

آیا فلسفه می تواند به خوشبختی ما کمک کند؟

ارائه دهنده بیست تا سی در دسته بندی  توسعه فردی

آیا فلسفه می تواند به خوشبختی ما کمک کند؟

به نظر می‌رسد روح انسان زودتر از جسم او چروک بر می‌دارد، اما چون چروک‌های روح به‌راحتی جسم دیده نمی‌شود، از آن غفلت می‌کنیم. آیا انسان‌های امروزی برای نیرومندی، شادابی، زیبایی و جوان ماندن روحشان، تنها به اندازه ای که برای زیبایی پوست خود می اندیشند و می کوشند، ایده و اراده ای دارند؟ برای ما بدیهی است اگر جسم مدتی طولانی بی‌غذا، کم غذا، یا بد غذا بماند و یا دچار رخوت و سستی شود، از پا در می‌آید، اما چرا برایمان بدیهی نیست که روح نیز نیازمندی‌های مشابهی دارد و اگر با بی‌غذایی، کم غذایی، بد غذایی، بی‌تحرکی و عدم پویایی مواجه شود، افسرده و فرسوده خواهد شد؟

یونانیان فلسفه را نوعی «رژیم غذایی» مفید و ضروری برای «سلامت روان» می‌دانسته‌اند؛ چنانچه فلسفه را «ژیمناستیک روح» نیز می‌خوانده‌اند. فلسفه برای آن‌ها، نه مجموعه‌ای از «آموزه»های ساخته و پرداخته، و نه صرفاً «شیوه‌ی دانستن» و فعالیتی نظری مختص به نخبگان، بلکه «شیوه زیستن» ضروری برای داشتن «زندگی شادمانه» همه شهروندان بوده است. به همین خاطر، هدف فلسفه هم برای آن‌ها، چیزی کمتر از «خوشبختی» انسان نبوده است. فلسفه، برای یونانیان، «هنر خوب زندگی کردن» و «هنر خوب مردن» بوده است. به عبارت دیگر، فلسفه اندیشه‌ورزی انسان است برای پرداختن به پرسش «چگونه باید زیست و چرا؟»

باری، این بحران جهان امروز است که فلسفه را از این خاستگاه اصیل تاریخی دور کرده و از جایگاه رفیع فرهنگی خود فروکاسته است. به قول پیر آدو، فیلسوف فرانسوی، "امروزه پرفسورهای فلسفه فراوان داریم، اما فیلسوف نداریم!" بنابراین، اگر از این منظر آسیب‌شناسانه بنگریم، می‌توان تاریخ فلسفه را تاریخ تعاریف متفاوت و تئوری‌های مختلف «خوشبختی» دانست، چنانچه می‌توان هر فیلسوف را نیز یک «فیلسوف زندگی» خواند که به شیوه و به‌نوبه خود، ما را «به سلامت روان» خویش فرا می خواند.

این وبیاد، کارگاه اصول خوشبختی گروه بیست تا سی ست که با حضور استاد مسعود زنجانی در روز فلسفه برگزار شد.

درس های این وب‌یاد

8

مقدمه ی فلسفه بر خوشبختی

7

تاثیر آزادی بر خوشبختی

7

اندیشه و خرد در خوشبختی (1)

6

اندیشه و خرد در خوشبختی (2)

7

چگونه بشناسیم؟

8

فلسفه چیست؟ (1)

7

فلسفه چیست؟ (2)

6

خرد چیست؟

لطفا صبر کنید ...

معرفی برگزار کننده

بیست تا سی
بیست تا سی
چرا بیست‌تاسی‌سالگی مهم است؟

ما در ۲۰ سالگی و بیست و چند سالگی گمان می‌کنیم «شغل بعداً سر میرسد، ازدواج بعداً اتفاق می‌افتد، بچه ها بعداً به دنیا می‌آیند، حتى مرگ بعداً به سراغ‌مان می‌آید»… دوره‌ای که هر بزرگسالی برای رسیدن به بزرگسالی خود، بی‌شک آن را تجربه و سپری کرده است و هر کودکی احتمالاً روزی آن را تجربه خواهد کرد. در شرایطی که بسیاری از ما تا سى سالگى کاری را شروع می‌کنیم، ازدواج می‌کنیم یا با شریک آینده زندگی خود آشنا می‌شویم , بیشترین تغییر شخصیت در قیاس با هر زمان دیگرى در زندگى طى دهه ٢٠ سالگى اتفاق مى‌افتد، آنگاه جای شگفتی بسیار است که چرا ۲۰ تا ۳۰ سالگی را جدی نمی‌گیریم! «بیست تا سی» پروژه‌ای است گروهی و غیرانتفاعی برای همه آن‌هایی که در بیست تا سی سالگی عمر می‌گذرانند و مشتاق یادگیری، رشد و توسعه فردی، ارتقاء کیفیت زندگی خود و سایرین و آماده شدن برای آینده‌ای تاحدممکن شگفت‌انگیزند.

نظرات کاربران
3.9

Dani Mokhalef
این دوره به معنی اصلی کلمه آگاهی و لذت بخش بود واقعا لذت بردم و از آموختن ذوق کردم خیلی وقت بود بعد از این کرونا کمبود نشستن سر همچین کلاسی رو حس میکردم ممنونم از استاد زنجانی و ممنونم از سایت وب یاد و کاربوم که همچین بستری رو فراهم کرده سپاس از شما یک دانش آموخته روانشناسی :)
شاهین فرزانه
بسیار جذاب و کاربردی فلسفه را به زبان ساده تدریس میکند با فن بیان عااالی و تسلط کامل به مطالب
مرتضی رضایی
به دلیل طرحی نو و نگاهی کاربردی به فلسفه
Nemat Panahi
اهمیت مطلب و ارائه مفید با گزینش دقیق سخنان جذاب فیلسوفان مرتبط با بحث و فن بیان خوب داشتن
بهنام کیان
عالی بود بازم قرار بدید از ایننوع دوره ها
ساناو شاهو
چون هر توضیحی را با فلسفه دوست دارم
مصطفی کریمیان مقدم
زندگی بدون اندیشه معنا ندارد