شناخت رفتار انسان

شناسایی ریشه های اعمال و رفتار انسان و نقش آن‌ها در زندگی

ارائه دهنده محمد حبیبی در دسته بندی  توسعه فردی

شناسایی ریشه های اعمال و رفتار انسان و نقش آن‌ها در زندگی

«رفتار واژه‌ای است که از نظر معنایی روشن و فاقد هرگونه پوشیدگی معنایی است و در معنای عملکرد یا سلوک به کار می‌رود. (بنگرید به:لغت‌نامه دهخدا، واژه رفتار( رفتار از نظر بار معنایی خنثا می‌باشد و می‌تواند به صفتی متصف شود تا بار معنایی آن را مثبت یا منفی کند. ازاین‌رو ممکن است به صفت نیک و پسندیده یا صفت بد و ناپسند متصف شود. مانند «رفتار نیک و پسندیده» و «رفتار زشت و ناپسند». روان‌شناسان هرگونه پاسخ به محرک را رفتار می‌خوانند. ازاین‌رو رفتار یک معنای بسیار گسترده‌ای می‌یابد که باید محدوده آن در موضوع مورد بحث معین شود. رفتارها از یک منظر، به دو دسته «بازتابی» و «غیر بازتابی» یا «کنش» تقسیم می‌شوند. رفتارهای بازتابی رفتارهایی هستند که در آنها بین محرک و پاسخ، ادراک (ذهن) واسطه نشده است؛ بنابراین دارای هیچ معنایی نیستند؛ از جمله هذیان‌گویی در عالم خواب و بی‌هوشی و برخی حرکات اعضا و جوارح که به‌صورت ناخود آگاه از انسان صادر می‌شود؛ اما رفتارهای غیر بازتابی رفتاری‌هایی هستند که در آنها بین محرک و پاسخ، ذهن یا ادراک قرار گرفته است که رفتارهای معنادار نیز خوانده می‌شوند.
در علم روانشناسی رفتار کاربرد زیادی دارد و یکی از مهمترین شیوه‌های کشف بیماری‌های روانی کشف از طریق مشاهده بالینی و سنجش رفتار است که از طریق متدهای علمی پژوهشی انجام می‌گردد. همچنین برروی حالات گوناگون فرد هم نام‌هایی گذاشته شده که به رفتارهای مختلف خوانده می‌شوند.
ريشه رفتارهاي ما و افرادي كه در كار و زندگي ما حضور دارند، در کجاست؟ چه عواملي بر انتخاب نحوه واكنش‌ها و تصميم‌گيري‌هاي ما در زندگي اثرگذار است؟ در پی دستیابی یا ناکامی در اهدافمان، چه كنش‌هايي ممكن است از ما و ديگران بروز كند؟
پاسخ به اين سئوالات و موارد مشابه، مستلزم آشنايي با الگو يا مدل رفتار انسان است. هر چقدر بهتر در مورد چرايي رفتارهاي خود و ديگران بدانيم، تعامل‌مان راحت‌تر و رسيدن به اهداف‌مان عملي‌تر خواهد شد. در اين وب‌یاد، به طور اختصار، شما با ريشه‌هاي رفتار انسان‌ها آشنا خواهید شد. بحث در مورد نگرش، انگيزش، نياز و بويژه مكانيزم‌هاي دفاعي كه در ناكامي‌ها بروز مي‌يابد، از جمله موضوعات جذابی هستند كه مدرس با بياني روان و مثال‌هاي روشن به توضيح مختصر آنها مي‌پردازد.

درس های این وب‌یاد

8

درآمدی بر فتار انسان

6

نیاز، ریشه رفتارهای انسان

10

انگیزش و نگرش

7

مکانیزم های دفاعی

12

انواع مکانیزم های دفاعی

3

بهترین مکانیزم دفاعی

2

جمع بندی

معرفی ارائه کننده

محمد حبیبی
محمد حبیبی
مدرس، مشاور و مجری پروژه های مدیریت منابع انسانی

آقاي محمد حبيبي با حدود 25 سال سابقه تدريس و مشاوره در حوزه‌هاي مديريت و توسعه منابع انساني از جمله اساتيد مجرب و فعال در عرصه مديريت مي‌باشد. ايشان درسال‌هاي اخير بر حوزه‌هاي ارزيابي، شناخت و توسعه كارشناسان و مديران (Assessment & Development Center) متمركز شده و تاكنون مجري و طراح بزرگترين كانون‌هاي ارزيابي و توسعه در كشور بوده و در اين زمينه كارشناسان و ارزيابان توانمندي را آموزش و تربيت نموده است. همكاري ايشان با پروژه هاي علمي و تحقيقاتي بين‌المللي نظير مديريت بين فرهنگي(ژاپن)، فرهنگ و رهبري سازماني (دانشگاه پنسيلوانيا- آمريكا) و فضاي منابع انساني (دانشگاه ويكتوريا- كانادا) موجب به روز نگه داشته شدن دانش حرفه‌اي ايشان شده است. استاد حبيبي به كشف استعدادهاي افراد و كمك به آنها براي يافتن مسير مناسب شغلي و حرفه‌اي علاقه زيادي داشته و همواره خود را براي ارايه خدمات بهتر در اين زمينه توسعه مي‌دهد. ايشان داراي تاليفات مختلفي به شكل كتاب و مقاله مي‌باشد كه وجه مشترك آنها مقولات منابع انساني و توسعه است.

نظرات کاربران
3.8

مهدی عربلو
مفید و کاربردی نکاتی بود که کمتر بهش اشاره شده بود درصورتی که بسیار تاثیر گذار
سمانه سپهوند
سلام،موضوع جذاب و در انتظار
ساناز سوگل
بسیار مفهومی و کاربردی
king wolf
امتیاز اجباری نمیشه دوست عزز. جذابش کن سایتو خودمون امتیاز میدیم
عادل دیلمی
مختصر ومفید .بسیار عالب
mohamad javad
به نظر مطلب خوبی است
مهوش کیان
همینطوری دور همی گفتم بخندیم
سیما آزادی
خوب بود ولی کافی نبود خیلی کم به راه حل اشاره شده بود
porya khanlari
اطلاعات خوب و مهم با سطح بالا و اموزش گویا همه فهم ممنون
محسن کیان مهر
عالی بود ... در جهت دغدغه هایی که داشتم در مورد نیازسنجی مخاطب
محسن عابدینی
با تشکر. به نظر من بسیار ساده و روان و قابل فهم توضیح داده شد. عالی بود.
نجمه هاشمی
لطفا بعد از دیدن ویدئوها نظرسنجی کنید. ویدئوهای پیشین که عالی بودند
مریم آزاده
وبیاد خوبی بود، اما چون تنها به سطح رفتار ها پرداخته شد بود امتیاز بیشتری تعلق نمیگرفت
عادل بیابانی
اگه توضیح داده میشد که چطور میشه نگرش های خودمون و اطرافیانمون رو بتونیم تغییر بدیم بهتر بود
فرشته صنعتی
این دوره به من خیلی کمک کرد که دلایل رفتارهای خودم و اطرافیانم رو متوجه بشم.
حامد فیروزه
ویدیوی جمع بندی خیلی خوب بود توی دو دقیقه یک دید کلی داد
طاهره مینوی
مکانیزمهای دفاعی به خوبی بیان شده بود من واقعا در افراد مختلف این مکانیزم ها رو دیده بودم و بخصوص در درون خودم
شراره منادپور
خیلی خوب بود اولش اسم این وب یاد خیلی به نظرم کلی اومد ولی بعد خیلی مباحث دقیقی داشت و ریشه خیلی از رفتارها رو بیان کرده بود.
بابک تاک
استاد بیان خوب و قابل فهمی داشتن ممنونم
جاوید سلطانی
مثال جالبی زده شده من از این آدمهایی که میگن «من میدونم نمیشه» زیاد دیدم